Чоколадо: Разлика помеѓу преработките

Одземени 434 бајти ,  пред 4 месеци
Нема опис на уредувањето
 
=== Ризик од дебелина ===
Чоколадото е особено енергично бидејќи е многу богато со шеќери ( [[Јаглехидрат|јаглехидрати]] ) и масти ( [[Липид|липиди]] ). : 500 kcal на 100  ( 550 kcal во [[Млечна чоколада|млечно чоколадо]] ). 100 grammesгр. темно чоколадо обезбедува четвртина од просечните дневни потреби на жената, кои се околу 1 800 до 2 000  <ref name="gda-pdf">{{PDF-врска}} {{Мртва врска|url=http://www.alimentationinfo.org/fra/gda.pdf}}</ref> содржи [[сахароза]] (трпезен шеќер, [[дисахарид]] : [[Глукоза|Гликоза]] - [[фруктоза]] ). [[Гликемиски индекс|Гликемискиот индекс]] (ГИ) на чоколадото е споредлив со [[ржан леб|ржаниот леб]] . Со ГИ 65 е просечен.
 
=== Други придобивки ===
5.476

уредувања