Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Никулец“

враќање на статијата
(никулец)
(враќање на статијата)
<small></small>{{внимание}}
{{Никулец}}
 
Некои статии го почнуваат својот вики живот како '''[[:Category:Никулец|никулци]]'''. '''Никулец''' е мала статија што се состои од кус пасус или неколку зборови. Освен со неколку најбитни податоци, никулците не успеваат да ја покријат темата на статијата. Тие се легитимни и нивната улога е да се иницира и затемели интерес за предложената тема. Но никулците не се цел сами за себе, туку претставуваат повик за нова и побогата содржина. Ако направиш никулец, обележи го со '''<nowiki>{{Никулец}}</nowiki>''' во првиот ред на текстот од статијата. На тој начин ќе дадеш сигнал на други викисатели дека има статија која бара помош и ке ја одбележиш статијата со ова порака:
 
::''Ова статија е <font color="0000FF"><u>'''никулец'''</u></font>. Кликни на <font color="0000FF">"уреди"</font> да ја прошириш статијата.''
 
[[Категорија:Никулец| ]]
 
[[af:Wikipedia:Saadjie]]
[[als:Wikipedia:Stub]]
[[ar:ويكيبيديا:بذرة]]
[[arz:ويكيبيديا:بذرة]]
[[az:Vikipediya:Qaralama məqalələr]]
[[be:Вікіпедыя:Накід]]
[[be-x-old:Вікіпэдыя:Накід]]
[[bg:Уикипедия:Мъниче]]
[[ca:Viquipèdia:Esborrany]]
[[ce:Википедийа:Дендалаз таптарaш]]
[[ceb:Wikipedia:Saha]]
[[cs:Wikipedie:Pahýl]]
[[da:Hjælp:Artikeludvidelse]]
[[de:Wikipedia:Artikel#Umfang]]
[[el:Βικιπαίδεια:Άρθρα προς επέκταση]]
[[en:Wikipedia:Stub]]
[[eo:Vikipedio:Trovi aŭ kreskigi ĝermojn]]
[[es:Wikipedia:Esbozo]]
[[eu:Wikipedia:Zirriborro]]
[[fa:ویکی‌پدیا:مقالهٔ خرد]]
[[fi:Wikipedia:Tynkä]]
[[fo:Wikipedia:Stubbi]]
[[fr:Wikipédia:Ébauche]]
[[ga:Vicipéid:Síol]]
[[haw:Wikipedia:‘Ōmuku]]
[[he:ויקיפדיה:קצרמר]]
[[hr:Wikipedija:Mrva]]
[[hsb:Wikipedija:Zarodk]]
[[ia:Wikipedia:Pecietta]]
[[id:Wikipedia:Tulisan rintisan]]
[[is:Wikipedia:Stubbur]]
[[it:Aiuto:Abbozzo]]
[[ja:Wikipedia:スタブ]]
[[jv:Wikipedia:Rintisan]]
[[ko:위키백과:토막글]]
[[ku:Wîkîpediya:Şitl]]
[[kw:Wikipedia:Stokk]]
[[la:Vicipaedia:Stipulae]]
[[lbe:Википедия:Кьурхь]]
[[lt:Vikipedija:Nebaigtas straipsnis]]
[[ms:Wikipedia:Rencana tunas sempurna]]
[[nds:Wikipedia:Stubben]]
[[nl:Help:Beginnetje]]
[[no:Wikipedia:Stubb]]
[[nv:Wikiibíídiiya:Tsehégod]]
[[os:Википеди:къæртт]]
[[pdc:Wikipedia:Schkiss]]
[[pl:Wikipedia:Zalążek artykułu]]
[[pt:Wikipedia:Esboço]]
[[ro:Wikipedia:Găseşte şi repară un ciot]]
[[ru:Википедия:Заготовка статьи]]
[[scn:Wikipedia:Stub]]
[[simple:Wikipedia:Stub]]
[[sk:Wikipédia:Výhonok]]
[[sl:Wikipedija:Škrbina]]
[[sq:Wikipedia:Gjej ose rregullo një cung]]
[[sr:Википедија:Клица]]
[[sv:Wikipedia:Stubbar]]
[[szl:Wikipedyjo:Kůnski artikli]]
[[th:วิกิพีเดีย:โครง]]
[[tl:Wikipedia:Usbong]]
[[tr:Vikipedi:Taslak madde]]
[[uk:Вікіпедія:Стаття-заготовка]]
[[vi:Wikipedia:Bài sơ khai]]
[[wa:Wikipedia:Djermons]]
[[yi:װיקיפּעדיע:שטומף]]
[[zh:Wikipedia:小作品]]
[[zh-min-nan:Wikipedia:Phí]]
[[zh-yue:Wikipedia:楔位文章]]