Млечно чоколадо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 332 бајти ,  пред 4 месеци
Нема опис на уредувањето
| selenium_ug = 4.5
| zinc_mg = 2.3
| source = {{sfn|Moramarco|Nemi|2019|page=137}}{{sfn|Lambert|2017|page=523}}<nowiki>}}</nowiki>
 
}}
Додека целото млечно чоколадо содржи какао, млеко и шеќер, процентот на овие состојки варира помеѓу земјите и брендовите, што пак влијае на нејзината хранлива вредност. Движечката сила за овие разлики е вкусот. На пример, белгиското чоколадо е познато по својот благ млечен вкус, додека некои руски брендови имаат силен вкус на какао.{{Sfn|Wohlmuth|2017}} Вкусот ги поттикнува состојките, иако на нив влијаат и други фактори, особено економијата. На пример, цената е главната причина за воведување на замени на какао путер како [[Кокосово масло|кокосово]] и [[палмино масло]]. Сепак, постојат и регулаторни причини. Во 1973 година, на пример, [[Европска Унија|Европската унија]] донесе одлука чоколадата да има минимум 35 проценти суви цврсти материи од какао. {{Sfn|Meloni|Swinnen|2019}} Во поново време, Кина, исто така, воведе закон со кој се бара локално произведеното млечно чоколадо да содржи 25 проценти какао путер. {{Sfn|Mo|Rozelle|Zhang|2019}}
 
Млечната чоколада се произведува од какао, млеко и шеќер. Состојката што го дефинира производот како чоколадо, зрното какао, главно се одгледува во Југоисточна Азија, Јужна Америка и Западна Африка, особено [[Брег на Слоновата Коска|Брегот на Слоновата Коска]], кој обезбедува 40 проценти од вкупниот глобален пазар на какао.{{Sfn|Beckett|2015}} Откако ќе [[Какао|се соберат мешунките]] на какаото, семките, познати како „грав“ се отстрануваат и ферментираат, а потоа се сушат. Тие потоа се носат во фабрика за преработка каде што се чистат и се печат.{{Sfn|Beckett|2017}} Зрната потоа се мелат, обично во процес во две фази, прво со ударна мелница за да се направи какаото ликвидно, а потоа со топчеста мелница. [[Ликер од какао|Течноста од какао]] потоа се дели на какаова маса и какаов путер.
 
Во оваа фаза, двете други клучни состојки влегуваат во процесот. Млекото често се додава во [[Млеко во прав|форма на прав]] бидејќи вишокот на вода би ги оштетил течните својства на течното чоколадо.{{Sfn|Beckett|2015}} Шеќерот, последната главна состојка, се додава во исто време со млекото во прав. Течното чоколадо потоа се истура во калапи и се формира во табли.{{Sfn|Beckett|2017}} <gallery mode="packed" heights="100">
Податотека:Hershey-bar-open.JPG|alt=An open Hershey bar|Херши
Податотека:Toblerone-Split.jpg|alt=An open Toblerone bar|Тоблероне
Податотека:Cadbury-Buttons.jpg|alt=A collection of Cadbury Dairy Milk Buttons|Кедбери
</gallery>
 
== Комбинација на млечни чоколади ==
5.476

уредувања