Млечно чоколадо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 353 бајти ,  пред 4 месеци
Нема опис на уредувањето
 
== Историја ==
[[Податотека:Gala_Peter.jpg|мини|1905 реклама на Гала Петер "Прво млечно чоколадо"]]
Зборот „чоколада“ првпат бил употребен на англиски околу 1600 година<ref name="heritagedictionary">{{Наведена книга|title=The American Heritage Dictionary|chapter=Chocolate|access-date=9 May 2009|chapter-url=http://www.bartleby.com/61/68/C0316800.html|archive-url=https://web.archive.org/web/20080517202741/http://www.bartleby.com/61/68/C0316800.html|archive-date=17 May 2008}}</ref> Зборот потекнува од ''xocolātl'', од [[Ацтечки јазик|нахуатл]], јазикот на Ацтеките. Првиот пример на „млечна чоколада“ се појавил набргу потоа, а се однесувал на пијалок од чоколадо во комбинација со млеко. Во 1687 година, [[Ханс Слоун]], ирски лекар и колекционер, го вовел пијалокот во Лондон откако ги видел луѓето од Јамајка како уживаат во пијалокот. Препаратот бил познат по своите лековити својства, а бил произведен од Николас Сандерс и Вилијам Вајт, а набрзо му се придружиле и други млечни чоколади низ градот.{{Sfn|Coe|Coe|2019}} Оттаму, млечното чоколадо се раширило, прво во Франција, каде што фармацевтот на [[Луј XVI]], го претставил пијалокот на Дворот, а потоа подалеку, достигнувајќи дури до Соединетите држави до 1834 година.{{Sfn|Wilson|Hurst|2012}} Во меѓувреме, во [[Дрезден]] во [[Германски Сојуз|Германската конфедерација]], се развил механизам за производство на тврдо чоколадо со помош на пареа. На 23 мај 1839 година, тие рекламирале цврсто чоколадо што содржи млеко, нарекувајќи го „чоколадо на пареа“ ({{Јаз|de|dampfchocolade}}).{{Sfn|Fabian|Möge|Wünsche|2006}}
 
[[Податотека:A_suchard_on_nov_2020_(1).jpg|мини|Од својот почеток, млечната чоколада е поврзана со [[Алпи|алпски пејзаж]] {{Sfn|Hackenesch|2017}}]]
Во 1875 година, швајцарскиот претприемач и [[Чоколадо|чоколадар]] [[Даниел Петар|Даниел Петер]] за прв пат успешно комбинирал какао во прав, [[Какаово масло|какао путер]] и [[шеќер]] со [[кондензирано млеко]], кое пак го создал неговиот пријател [[Анри Нестле]], за да произведе млечна чоколада.{{Sfn|Wilson|Hurst|2012}} Процесот бил дополнително рафиниран од друг швајцарски чоколаден производ, Родолф Линдт во 1879 година{{Sfn|Beckett|2015}} Даниел Петер го нарекол својот производ „Гала“ по грчкиот збор што значи „млеко“.{{Sfn|Sloane|2016}} Од овие случувања, Швајцарија наскоро доминирала на пазарот на чоколади. Производството драстично се зголемило и до 1905 година, земјата произведувала 15.000 тони чоколадо, а голем дел од него за извоз.{{Sfn|Fromm|2019}}
 
5.476

уредувања