Млечно чоколадо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 303 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Јадење
| име = Млечно чоколадо
| слика = [[File:Milk chocolate.jpg|миницентар|250п]]
|image_alt=A bar of milk chocolate
| опис = Штангла млечно чоколадо
|слика= [[File:Milk chocolate.jpg|мини]]
| изворно_име =
|caption=Milk chocolate bar
| друго_име =
|type=[[Confectionery]]
| земја =[[Швајцарија]]
| регион =
|creator творец =[[ Даниел Петер]]
|година=1875
| дел_од_оброкот =
|main_ingredient={{plainlist}}
| вид = [[Кондиторски производи]]
* [[Cocoa butter]]
| темература =
* [[Cocoa solids|Cocoa mass]]
| главни_состојки = [[Какаово масло|Путер од какао]], [[Какао во прав]], [[Млеко]], [[Шеќер]]
* [[Milk]]
| варијанти =
* [[Sugar]]
| калории =
{{endplainlist}}
| друго =
|no_recipes=false}}
}}
 
'''Млечното чоколадо''' е цврсто [[Чоколадо|чоколадно]] [[Кондиторски производи|слаткарство]] кое содржи [[Чоколаден пијалок|какао]], [[шеќер]] и [[млеко]] . Чоколадото првично се продавало и се консумирало како пијалок уште од предколумбиско време, а од неговото воведување во Западна Европа, сепак, иновациите во технологијата (имено пронајдокот на „холандското какао“ и млекото во прав) доведоа до пронајдокот на млечната чоколада од страна на швајцарскиот производител на чоколади. [[Даниел Петар]] во 1875 година. Главните производители на млечно чоколадо ги вклучуваат [[Фереро Спа|Ferrero]], [[Компанијата Херши|Hershey]], [[Mondelez International|Mondelez]], [[Марс, инкорпорирана|Mars]] и [[Nestle|Nestlé]] . Помеѓу нив, тие се одговорни за повеќе од половина од чоколадото што се продава ширум светот. Иако четири петтини од целокупното млечно чоколадо се продаваат во САД и Европа, во Кина и Латинска Америка се повеќе се консумираат големи количини. Додека вкусот и текстурата се клучни за неговиот успех, млечното чоколадо исто така историски се промовира како здрава храна, особено за децата. Неодамнешните докази покажаа дека може да обезбеди [[Антиоксидативно дејство на полифенолите и природните феноли|антиоксидантни здравствени придобивки]] .
 
== Наводи ==
5.476

уредувања