Топло чоколадо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 4 месеци
Нема опис на уредувањето
 
== Здравје ==
{{Main|Влијанието на чоколадото врз здравјето}}{{Infobox nutritional value
| name = Топло чоколадо
Истражувачот Франциско Хернандез напишал дека чоколадните пијалоци помагаат во лекувањето на треска и заболување на црниот дроб.<ref name="Rediscover2">{{Наведена мрежна страница|url=http://whatscookingamerica.net/Beverage/HotChocolate.htm|title=Rediscover True Hot Chocolate - History of Hot Chocolate|last=Stradley|first=Linda|year=2004|publisher=What's Cooking America|accessdate=June 27, 2008}}</ref> Друг истражувач, Сантијаго де Валверде Турис, верувал дека големи количини топло чоколадо се корисни за лекување на болести на градниот кош и дека помали количини може да помогнат во стомачни нарушувања.<ref name="Rediscover2" /> Кога чоколадото им било претставено на Французите во 17 век, наводно се користело „за борба против нападите на гнев и лошото расположение“, што може да се припише на содржината [[Фенилетиламин|на фенилетиламин во чоколадото.]]<ref name="Illustrated">{{Наведена книга|title=Chocolate, an Illustrated History|last=Morton|first=Marcia|last2=Frederic Morton|publisher=Crown Publishers|year=1986|location=New York}}</ref> Денес, топлото чоколадо се конзумира за задоволство, а не за медицински цели, но новото истражување сугерира дека може да има и други здравствени придобивки што му се припишуваат на пијалокот.  {{Infobox nutritional value
| name = Hot chocolate
| vitB12_ug = 0.49
| vitK_ug = 0.2
| noRDA =
}}
 
Истражувачот Франциско Хернандез напишал дека чоколадните пијалоци помагаат во лекувањето на треска и заболување на црниот дроб.<ref name="Rediscover2">{{Наведена мрежна страница|url=http://whatscookingamerica.net/Beverage/HotChocolate.htm|title=Rediscover True Hot Chocolate - History of Hot Chocolate|last=Stradley|first=Linda|year=2004|publisher=What's Cooking America|accessdate=June 27, 2008}}</ref> Друг истражувач, Сантијаго де Валверде Турис, верувал дека големи количини топло чоколадо се корисни за лекување на болести на градниот кош и дека помали количини може да помогнат во стомачни нарушувања.<ref name="Rediscover2" /> Кога чоколадото им било претставено на Французите во 17 век, наводно се користело „за борба против нападите на гнев и лошото расположение“, што може да се припише на содржината [[Фенилетиламин|на фенилетиламин во чоколадото.]]<ref name="Illustrated">{{Наведена книга|title=Chocolate, an Illustrated History|last=Morton|first=Marcia|last2=Frederic Morton|publisher=Crown Publishers|year=1986|location=New York}}</ref> Денес, топлото чоколадо се конзумира за задоволство, а не за медицински цели, но новото истражување сугерира дека може да има и други здравствени придобивки што му се припишуваат на пијалокот.  {{Infobox nutritional value
 
== Наводи ==
5.476

уредувања