Топло чоколадо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6.559 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Топлото чоколадо''', познато и како топло какао е топол пијалок кој се состои од рендана чоколада, стопена чоколада или [[какао]] во прав, загреано млеко или вода и обично засладувач како шлаг.
 
Се верува дека првиот чоколаден пијалок бил создаден од [[Мајанска цивилизација|Маите]] пред околу 2.500-3.000 години, а пијалокот од какао бил суштински дел од [[Ацтеки|културата на Ацтеките]] до 1400 година од нашата ера. Пијалокот станал популарен во Европа откако бил доведен од Мексико во [[Нов Свет|Новиот свет]] и оттогаш претрпел повеќекратни промени. До 19 век, топлото чоколадо се користело дури и во медицината за лекување на болести како што се болести на црниот дроб и на желудникот.
Наводи
 
Топлото чоколадо се конзумира ширум светот и доаѓа во повеќе варијации, вклучувајќи го зачинетото ''чоколадо пара меса'' од Латинска Америка, многу густата ''чоколата калда која се'' служи во Италија и ''чоколадото а ла таза се'' служи во Шпанија и потенкото топло [[какао]] што се консумира во САД. . Подготвеното топло чоколадо може да се купи од голем број објекти, вклучувајќи [[Кафетерија|кафетерии]], [[ресторани за брза храна]], [[Кафеана|кафулиња]] и [[чајџилница|чајџилници]]. Мешавините од топло чоколадо во прав, кои може да се додадат во врела вода или топло млеко за да се подготви пијалокот дома, се продаваат во [[бакалница|продавници за храна]] и на [[Онлајн шопинг|интернет]].
 
== Историја ==
Археолозите пронашле докази дека конзумирањето чоколадо од страна на [[Маи|Маите]] постоело уште во 500 година п.н.е., а постојат шпекулации дека чоколадото им претходи дури и на Маите.<ref name="Trivedi2">{{Наведен нестручен часопис}}</ref> За да се направи чоколадниот пијалок, кој се служел ладен, Маите ги мелеле [[Какао|семките од какао]] во паста и го мешале со [[вода]], [[пченкарно јадење|пченкарно брашно]], [[Чили пиперка|чили пиперки]] и други состојки.<ref name="Riches">{{Наведена книга|title=Chocolate: Riches from the Rainforest|last=Burleigh|first=Robert|publisher=Harry N. Abrams, Ins., Publishers|year=2002|isbn=0-8109-5734-5}}</ref> Тие потоа го претурале пијалокот од сад во сад додека не се формирала густа пена.<ref name="Trivedi2" /> Чоколадото им било достапно на Маите од сите општествени класи. Во гробницата на Маите од раниот класичен период (460-480 н.е.) кај местото Рио Азул, [[Гватемала]], се пронашле мајански садови за какао со траги од чоколаден пијалок.<ref name="Riches" /><ref name="M&M's">{{Наведена книга|url=https://archive.org/details/officialmmshisto00pell|title=The Official M&M's History of Chocolate|last=Earley|first=Diane|publisher=Charlesbridge Publishing|year=2001|isbn=1-57091-448-6}}</ref>
 
Бидејќи [[Шеќер|шеќерот]] допрва требал да дојде во Америка<ref name="Riches2">{{Наведена книга|title=Chocolate: Riches from the Rainforest|last=Burleigh|first=Robert|publisher=Harry N. Abrams, Ins., Publishers|year=2002|isbn=0-8109-5734-5}}</ref>, тоа што Шпанците тогаш го нарекувале ''xocōlātl'' било пијалок кој се состоел од чоколадна основа со вкус на [[ванила]] и други зачини којшто се служел ладен.<ref name="Rediscover">{{Наведена мрежна страница|url=http://whatscookingamerica.net/Beverage/HotChocolate.htm|title=Rediscover True Hot Chocolate - History of Hot Chocolate|last=Stradley|first=Linda|year=2004|publisher=What's Cooking America|accessdate=June 27, 2008}}</ref><ref>Hickling, William (1838). ''History of the Conquest of Mexico''. {{ISBN|0-375-75803-8}}.</ref> Пијалокот имал зачинет и горчлив вкус за разлика од засладеното модерно топло чоколадо.<ref name="Riches2" /> Што се однесува до тоа кога првпат било сервирано жешко, изворите се во конфликт.<ref name="Riches2" /><ref name="Rediscover" /> Меѓутоа, [[Хозе де Акоста]], шпански [[Исусовци|језуитски]] мисионер кој живеел во [[Перу|Перу,]] а потоа и во [[Мексико|Мексико,]] во доцниот 16 век, го опишал пијалокот на следниов начин :
{{Цитат во кутија|Одвратно за оние кои не се навикнати, (...) со многу непријатен вкус. Сепак, тоа е многу ценет пијалок меѓу Индијанците, каде што заедно со нив ги слават благородните мажи кои минуваат низ нивната земја. Шпанците, и мажи и жени, кои се навикнати, се многу алчни за оваа чоколада. Тие велат дека прават различни видови од него, некои топли, некои ладни, а некои умерени, и ставаат многу од тоа „чили“; да, од него прават паста, за која велат дека е добра за желудникот (...)}}
 
== Наводи ==
{{Наводи|2}}
5.476

уредувања