Чоколатерија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 325 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
=== Историјат ===
[[Податотека:Fry and Sons Manufactory, Nelson Street, Bristol.jpg|thumb|Фабрика „ Фрај и синови“ во Бристол околу 1882 година, гравура од книгата Бристол минатото и сегашноста од Џеј Ф. Николс и Џон Тејлор.]] Иако [[Чоколадо|чоколадото]] било преработувано и продавано за медицински цели уште во [[1780|1780 година]]<ref name="LesEchos">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.lesechos.fr/17/07/2008/lesechos.fr/300280866_joseph-fry-et-le-chocolat-en-tablette.htm|title=Joseph Fry et le chocolat en tablette|date=17 juillet 2008|accessdate=26 janvier 2018}}.</ref> ( ''[[Џозеф Фрај (чоколатерија)|JSFry & Sons]]'' ), чоколадната индустрија вистински се развила од почетокот на19 век. Првите фабрики за чоколади потоа се појавиле во [[Европа]], особено во [[Швајцарија]] ([[Франсоа-Луј Калер|Кајлер]], [[Филип Сашар|Сахард]] и [[Чарлс-Амеди Колер|Колер]] помеѓу 1819 и 1830 година <ref name="LesEchos" /> ), во [[Кралство Холандија|Холандија]] ( [[Коенрад Јоханес ван Хаутен|Ван Хаутен]] околу 1820 година <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.barry-callebaut.com/about-us/media/press-kit/history-chocolate|title=History of chocolate : 1600 - 1900|language=en|accessdate=26 janvier 2018}}.</ref> ) и во [[Англија]] (''[[Кедбери|Кадбери]]'', на почетокот на [[1820-ти|1820-тите]] <ref name="MaSpatule">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.maspatule.com/blog/2016/07/06/la-veritable-histoire-du-chocolat/|title=La véritable histoire du chocolat|accessdate=26 janvier 2018}}.</ref><ref name="LesEchos" />, го прави првото темно чоколадо за џвакање <ref name="MaSpatule" /> ). Овие фабрики медицинската какао паста ја претворале во сè попопуларните чоколадни колачи и бонбони.
 
Концептот на [[Чоколадо бар|чоколадна табла]] (со шест полуцилиндрични реда) бил измислен во Франција од страна на [[Антоан Брутус Мениер|Мениер]] во [[1836|1836 година]]<ref>{{Наведено списание|last=Julie Védie|date=décembre 2009|title=L’épopée de la chocolaterie Menier|url=|journal=journal Île-de-France|volume=|issue=26|page=12}}</ref>. Англичаните ''Фрај и синовите'' користат сличен процес од [[1847|1847 година]] користејќи мешавина од шеќер, какао путер и чоколадо во прав (измислено од Холанѓанецот Ван Хаутен) што го истураат во калапи. Финалниот производ бил прикажан на јавноста на изложба во [[Бирмингем]] во [[1849|1849 година]] <ref name="LesEchos2">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.lesechos.fr/17/07/2008/lesechos.fr/300280866_joseph-fry-et-le-chocolat-en-tablette.htm|title=Joseph Fry et le chocolat en tablette|date=17 juillet 2008|accessdate=26 janvier 2018}}.</ref> и ''Фрај и синовите'' станала една од водечките фабрики за чоколади во Англија во [[1860-ти|1860-тите]]<ref name="LesEchos2" />. Околу [[1870|1870 година]], семејството Мение, од своја страна, го купило земјиштето во [[Никарагва]] (еден од главните [[Какао|какао-]] растечки земји), како и бродови овозможувајќи транспорт на [[какаово зрно|какао зрна]] во нивната модерна производствена фабрика за чоколадо, во Ноизиел, во [[Сена и Марна]]<ref name="Noisiel">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.la-seine-et-marne.com/actualites/chocolaterie-menier/|title=Chocolaterie Menier|date=12 décembre 2004|accessdate=26 janvier 2018}}.</ref>. Чоколадната фабрика Ноизиел станала најголема во земјата и била прогласена за „прва фабрика за чоколади во светот“ на Универзалната изложба во [[Чикаго]] во [[1873|1873 година]]<ref name="Noisiel" />. Фабриката ''Фрај и синовите'', која вработувала 1.500 луѓе околу [[1880|1880 година]], за сметка на тоа ја загубила титулата прва фабрика за чоколади во светот<ref name="LesEchos2" /> и во [[1919|1919 година]] се споила со [[Кадбери]].
5.476

уредувања