Хемиски влакна: Разлика помеѓу преработките

Додадени 120 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се повеќе → сè повеќе)
Нема опис на уредувањето
 
'''Хемиските влакна''' се добиваат со преработка на [[целулоза]]та, со [[дестилација]] на [[jaгленотјаглен]]от или на [[нафта]]та. Најпознати хемиски влакна се: [[најлон]], [[перлон]], [[терилен]], [[орлон]], [[полиестер]] и други.
 
Хемиските влакна сè повеќе ги заменуваат влакната од [[волна]], [[памук]], [[свила]] и [[јута (материјал)|јута]] и предизвикаа нарушување во производството на природните текстилни суровини.
 
Најголеми светски производители на хемиски влакна се: [[САД]], [[Русија]], [[Германија]], [[Јапонија]] и [[Франција]].
 
{{хемија-никулец}}
 
[[Категорија:Вештачки влакна]]
[[Категорија:Хемиска индустрија]]
6.514

уредувања