Органска облека: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
Нема опис на уредувањето
 
'''Органската облека''' е [[облека]] направена од материјали изработени или одгледани во согласност со [[Органско земјоделство|органските земјоделски]] стандарди. Органската облека може да биде составенаизработена од [[памук]], [[јута (материјал)|јута]], [[свила]], [[рамија,]] или [[волна]].Текстилот не треба да биде 100% органски за да ја користи органската етикета.<ref>{{Наведена мрежна страница|title=Policy Memorandum|url=https://www.ams.usda.gov/sites/default/files/media/NOP-PM-11-14-LabelingofTextiles.pdf|publisher=USDA (May 20 2011)|accessdate=21 June 2016}}</ref> Поопшт термин е ''органски текстил'', кој вклучува и облека и домашен текстил. Техничките барања во однос на сертификација и потеклото генерално остануваат исти за органската облека и органскиот текстил.
 
[[Текстил]]от не мора да биде 100% органски за да ја користи органската етикета.<ref>{{Наведена мрежна страница|title=Policy Memorandum|url=https://www.ams.usda.gov/sites/default/files/media/NOP-PM-11-14-LabelingofTextiles.pdf|publisher=USDA (May 20 2011)|accessdate=21 June 2016}}</ref> Поопшт термин е ''органски текстил'', кој вклучува и облека и домашен текстил. Техничките барања во однос на сертификација и потеклото генерално остануваат исти за органската облека и органскиот текстил.
 
== Поврзано ==
{{Наводи}}
 
[[Категорија:Облека]]
[[Категорија:Одржливи технологии]]
6.514

уредувања