Бичерин: Разлика помеѓу преработките

Додадени 568 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Bicerin“)
 
Нема опис на уредувањето
 
{{Infobox beverage
[[Category:Articles with hRecipes]]
|name = Бичерин
[[Category:Articles with hProducts]]
|image = [[Податотека:2016 1128 Turin Bicerin 02.jpg|230п]]
'''Бичерин''' (пиедмонтски и [[италијански]]: Bicerin) - традиционален топол [[Пијалак|пијалок]] домороден во [[Торино]], [[Италија]], направен од [[еспресо]], топло чоколадо и [[Млеко|млеко,]] служено во мала чаша.<ref>{{Наведени вести|url=https://www.nytimes.com/2006/02/08/dining/arts/why-settle-for-gold-in-turin-the-real-prize-is-a-darker-delight.html|title=Why Settle for Gold in Turin? The Real Prize Is a Darker Delight|last=Bowen|first=Dana|date=8 февруари 2006|work=The New York Times|access-date=15 јануари 2022}}</ref>
|image_size = 175px
|caption = Бичерин од [[Торино]], [[Италија]]
|type = Чоколаден пијалок
|origin = [[Италија]]
|colour =
|flavour =
|ingredients = [[Еспресо]], [[топло чоколадо]], [[млеко]]
|variants =
|related =
|website =
|region = [[Пиемонт]]
}}
'''Бичерин''' (пиедмонтскипиемонтски и [[италијански]]: Bicerin) - традиционален топол [[Пијалак|пијалок]] домороден во [[Торино]], [[Италија]], направен од [[еспресо]], топло чоколадо и [[Млеко|млеко,]] служено во мала чаша.<ref>{{Наведени вести|url=https://www.nytimes.com/2006/02/08/dining/arts/why-settle-for-gold-in-turin-the-real-prize-is-a-darker-delight.html|title=Why Settle for Gold in Turin? The Real Prize Is a Darker Delight|last=Bowen|first=Dana|date=8 февруари 2006|work=The New York Times|access-date=15 јануари 2022}}</ref>
 
== Потекло ==
[[Податотека:3261TorinoBicerin.jpg|лево|мини| Caffè al Bicerin, историска кафеана во [[Торино]] која традиционално служи бичерин.]]
Зборот {{Јаз|pms|bicerin}} е {{Language with name/for||пиедмонтскипиемонтски|„мала чаша“}} и е еднаков на [[Италијански јазик|италијанскиот]] бикјерино ({{Јаз|it|bicchierino}}) кој е деминутив на бикјере (bicchiere) значејќи „чаша“).
 
Овој [[кафе]] пијалок постои од 18 век и бил пофален од [[Александар Дима]] во 1852 година. Се верува дека се заснова на пијалокот бавареиса (bavarèisa; „баварски“) од 17 век: клучната разлика е во тоа што во бичеринот трите компоненти се внимателно поставени во чашата наместо да се мешаат заедно.
 
== Поврзано ==
* [[Еспресино]] и [[марокино]], слични пијалоци
* [[Список на кафе пијалоци]]
 
== Наводи ==
{{наводи}} 
 
 
* [http://www.prodottitipici.com/prodotto/10008/bicerin.htm Бичерин на prodottitipici.it] (на италијански)