Норка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 118 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се уште → сè уште)
Нема опис на уредувањето
 
'''Норката''' е птица од редот бекасиновидни птици и од фамилијата норки. Од постојните видови, најпозната е тенкоклуната норка. Живее во подрачјата околу [[Северен Пол|Северниот Пол]], на околните крајбрежни делови, и на отворено море. Долга е 39-42 сантриметри, тежи 500 до 900 грама и живее околу 8 години. Полова зрелост постигнува на воздраствозраст од четири до пет години. Женката обично снесува едно јајце во дупка или во пукнатина меѓу карпите. Инкубацијата трае еден месец. Три недели по изведувањето, малечкото го напушта гнездото и се симнува по карпите за да стигне до морето, бидејќи сè уште не знае да лета.
 
{{птица-никулец}}
 
[[Категорија:Птици]]
[[Категорија:Птици на Арктикот]]
6.511

уредување