Анте Поповски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 583 бајти ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(изменета категоризација)
Нема опис на уредувањето
 
==Животопис==
Анте Поповски дипломирал [[медицина]], но се занимавал со [[литература]]. Работел како директор на [[НИП „Нова Македонија“]] (1970-1973)<ref>[https://www.novamakedonija.com.mk/mislenja/kolumni/%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b5-%d0%bf%d0%be%d0%bf%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%b8-%d0%b2%d0%b5%d1%81%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be/ Панде Колемишевски „Анте Поповски и весникот 'Нова Македонија'“], „Нова Македонија“, 01.11.2019.</ref> и на „[[Вардар филм]]“, а во два мандати и претседател на [[Друштво на писателите на Македонија|Друштвото на писателите на Македонија]]. На почетокот на 1990-тите, тој бил еден од основачите на политичката партија [[Македонска акција - Конзервативна партија|МААК]]. Исто така, Поповски бил член на [[МАНУ]] од [[2001]] година.
 
== Книжевно творештво ==
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Поповски, Анте}}
[[Категорија:Лазарополе]]
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Луѓе од Дебар]]
[[Категорија:Добитници на наградата „11 Октомври“]]
[[Категорија:Добитници на наградата „Ацо Шопов“]]
[[Категорија:Македонски академици]]
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:Академици на МАНУ]]
[[Категорија:Апсолвенти на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“]]
6.581

уредување