Моч: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 8 месеци
Одбиена последната промена (од 176.104.110.11) и ја поврати преработката 4583337 на Bjankuloski06
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 176.104.110.11) и ја поврати преработката 4583337 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
 
[[Податотека:Weewee.JPG|десно|мини|Примерок од [[човек|човечка]] моч]]
'''Моч''' (или '''уринурина''', од [[латински јазик|лат.]] ''urina'') е отпаден продукт на [[организам|организмот]], создаден во [[бубрег|бубрезите]] при филтрацијата на [[крв]]та.
 
== Настанување ==