Вилхелм II (Германија): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
}}
 
'''Вилхелм II''' ([[герм.|германски]]: ''Wilhelm II;'', [[27 јануари]] [[1859]] — [[4 јуни]] [[1941]]) — последниот [[кајзер|цар]] (''Kaiser'') на [[Германско Царство|Германија]] и последен [[крал на Прусија]]. Владеел од [[1888]] до [[1918]] година.
 
== Животопис ==