Вилхелм II (Германија): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Германско царство → Германско Царство)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
}}
 
'''Вилхелм II''' ([[герм.]] ''Wilhelm II'', [[27 јануари]] [[1859]] - [[4 јуни]] [[1941]]) бил последниот [[кајзер|цар]] (''Kaiser'') на [[Германско Царство|Германија]] и последен [[крал на Прусија]]. Владеел од [[1888]] до [[1918]] година.
 
== Животопис ==