Моч: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎Боја: Правописна исправка, replaced: Розев → Розов)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:Weewee.JPG|десно|мини|Примерок од [[човек|човечка]] моч]]
'''Моч''' (или '''уринаурин''', од [[латински јазик|лат.]] ''urina'') е отпаден продукт на [[организам|организмот]], создаден во [[бубрег|бубрезите]] при филтрацијата на [[крв]]та.
 
== Настанување ==
Анонимен корисник