Дигитален видеодиск: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(ситна поправка)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''Дигитален видеодиск''' [[англиски јазик|англиски]]: Digital Versatile Disc (скратено DVD или ДВД) — пренесувач на податоци-оптички уред со доста поголем капацитет од неговиот претходник CD (Compact Disc). DVD е оптички диск кој се користи како средство за висококвалитетно складирање на податоци, но во масовна употреба воглавно служи за складирање [[филм]]ови. DVD изворно е препознатливо како (Digital Video Disc). DVD -дисковите по големината и по изгледот се потполно идентични со CD -дисковите.
[[File:PS2-Fat-Console-Set.jpg|thumb|[[Плејстејшн]],2 првата конзола за видео игри што работи ДВД -а]]
== Историја ==