Савана: Разлика помеѓу преработките

Додадени 19 бајти ,  пред 10 месеци
+
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(+)
 
[[File:Tropical savannah (Top End).jpg|thumb|TypicalТипична tropicalтропска savannaсавана inво Northernсеверна [[AustraliaАвстралија]] demonstrating the high tree density and regular spacing characteristic of many savannas.]]
'''Савани''' — предели со високи треви (2-4м) во тропските области, кои се одликуваат со влажен и сув период во годината. Саваните најчесто се рамничарски предели со помалку речни текови. Се простираат северно и јужно од тропските шуми. Низ саваните се наоѓаат осамени дрвја - [[акација]], [[баобаб]] и [[евкалиптус]]. Дрвјата баобаб достигнуваат височина од околу 20м, а можат да имаат стебла со дебелина од околу 9м. Саваните се изразито сточарски области. Во нив живеат разни тревопасни (жирафа, зебра, антилопа, слон, бивол, носорог и др.) и месојадни животни (лав, леопард, гепард, хиена и др.).
 
[[File:La Gran Sabana.jpg|thumb|San Rafael [[Gran SabanaВенецуела]], [[Venezuela]].]]
 
{{Кепенова класификација}}
 
{{Нормативнанормативна контрола}}
 
[[Категорија:Географија на Јужна Америка]]
Анонимен корисник