Куповна моќ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 129 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
с (Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на економијата → економија-никулец using AWB)
Нема опис на уредувањето
 
Во [[економија]]та, '''куповна моќ''' е количеството стоки и услуги кое [[пари]]те — или поопшто, [[ликвидност|ликвидните средства]] — можат да го купат. [[Адам Смит]] забележал дека имањето на пари му дава на човекачовек можност да „заповеда“ со [[труд]]от на другите, и така, платежната моќ е донекаде моќ над луѓето, дотолку што тие се волни да ги разменат своите добра или труд за [[пари]].
 
Доколку паричниот приход е постојано ист, но [[ниво на цени|нивото на цени]] се покачува, тогаш куповната моќ на тој приход се намалува. [[Инфлација]]та ''не секогаш'' подразбира намалување на куповната моќ на нечиј [[реален приход]], бидејќи паричниот приход може да расте побрзо од инфлацијата.
 
За [[индекс на цени|индексот на цени]], вредноста во основната година обично му се нормализира на вредност од 100 во основната година. Формулата за куповна вредност по единица пари, на пример [[евро]], релативна на стандардниот индекс на цени ''Ц'' во дадена година е 1/(Ц/100). Така, по дефиниција куповната моќ на еврото се намалува како што нивото на цени расте.
 
Куповната моќ на денешните пари во износ од ''C'', ''t'' години подоцна, може да се пресмета со формулата за [[сегашна вредност]]:
{{економија-никулец}}
 
[[Категорија:Економски показатели]]
[[Категорија:Инфлација]]
[[Категорија:Социоекономија]]
[[Категорија:Финансии]]
6.514

уредувања