Мартин Лутер Кинг: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 185.244.243.161) и ја поврати преработката 4613053 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Martin Luther King, Jr. and Lyndon Johnson.jpg|мини|десно|200п|Мартин Лутер Кинг (десно) со претседателот на [[САД]] [[Линдон Џонсон]] (лево)]]
'''Мартин Лутер Кинг Јуниор''' ({{роден на|15|јануари|1929}} - {{починал на|4|април|1968}}) — афроамерикански баптистички свештеник, борец за [[граѓански права]] и добитник на [[Нобелова награда за мир|Нобеловата награда за мир]]. Тој е еден од најзначајните личности во поновата историја на [[САД]] и се смета за еден од највлијателните поборници на [[ненасилство]]то, а многу луѓе ширум светот го почитуваат како херој, миротворец и маченик. Како признание на неговата истакната улога во американската историја, во прв ред поради неговата улога за здобивањето на [[афроамериканци]]те со основните човекови и граѓански права, во [[1986]], во негова чест, беше прогласен државен празник во САД, наречен [[Ден на Мартин Лутер Кинг]], кој се празнува третиот понеделник во јануари секоја година.
 
== Образование ==
По оваа кампања, Кинг во [[1957]] ја основа Конференцијата за јужњачко христијанско водство, чија цел беше преку ненасилни акции да протестира во прилог на укинување на подредената положба на Црнците во САД. Тој организираше и предводеше многу маршеви за правото на Црнците на глас, за десегрегација, за праведно вработување и за останатите основни граѓански права. Најголемиот дел од овие права беа озаконети преку усвојувањето на Законот за граѓански права од [[1964]] и на Законот за избирачки права од [[1965]].
 
Најпознат марш што го организираа Црнците во САД, при што еден од организаторите беше Кинг, беше маршот до [[Вашингтон]] за работа и слобода во [[1963]]. На централниот собир учествуваа повеќе од 250.000 луѓе, црнци но и белци, и беше голем успех, без сомнение еден од главните настани во борбата за извојување на основните граѓански права. Говорот на Кинг, „Имам„[[Имам сон”сон]]”, предизвика воодушевување меѓу присутните и се смета, заедно со Гетисбуршкото обраќање на [[Абрахам Линколн]], за еден од најдобрите говори во историјата на американското [[говорништво]].
 
Поради својата посветеност на ненасилниот отпор при спротивставувањето на расните предрасуди во САД, на [[14 октомври]] [[1964]] на Кинг му беше доделена Нобеловата награда за мир. Така, Кинг, на 35-годишна возраст, стана најмладиот добитник на Нобеловата награда за мир.
 
Извршител на атентатот беше Џејмс Ерл Реј, а многумина се сомневаат дека владата беше вмешана во атентатот врз Кинг. Она што сигурно се знае е дека [[ФБИ|Федералното истражно биро]] уште од [[1961]] почна да се интересира за Кинг, поради сомневања дека е поврзан со комунистите.
 
== Литература ==
* Мартин Лутер Кинг, „Автобиографијата на Мартин Лутер Кинг Помладиот“, КСЦ/Полица, Скопје, 2019.
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Кинг, Мартин Лутер}}
[[Категорија:АмериканциАмерикански борци за човекови права]]
[[Категорија:ДобитнициАмерикански на Нобеловата награда за мирнобеловци]]
[[Категорија:Афроамериканци]]
[[Категорија:Баптисти]]
[[Категорија:УбиениДобитници верскина водачиНобеловата награда за мир]]
[[Категорија:Луѓе од Атланта]]
[[Категорија:Носители на Претседателскиот медал на слободата]]
[[Категорија:Носители на Златниот медал на Конгресот]]
[[Категорија:Американски нобеловци]]
[[Категорија:Членови на Американската академија на уметностите и науките]]
[[Категорија:Убиени верски водачи]]
6.514

уредувања