Бардовци: Разлика помеѓу преработките

Одземени 236 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
== Стопанство ==
Поради тоа што во Бардовци последниве години се изградени прекрасни куќи и комплекси на куќи на познатите скопски стопанственици, јавни личности и политичари економската структура на населението на Бардовци е драстично променета. Меѓутоа голем дел староседелското население се занимава со земјоделство. Во Бардовци највеќе се одгледува зелката, по која е и препознатливо селото. Покрај зелката застапени се и репката, цвеклото и пченицата.
 
Голем дел староседелското население се занимава со земјоделство. Во Бардовци најмногу се одгледува зелката, по која е и препознатливо селото. Покрај зелката застапени се и репката, цвеклото и пченицата.
 
== Население ==
| archive-date=12 април 2013
}}</ref> од кои:
* [[Македонци]] 14321.432
* Роми 2
* Срби 31
[[Податотека:Wildflowers of Bardovci.10.jpg|мини|десно|Ливада во Бардовци]]
 
Во селото постои [[Црква „Св. Троица“ - Бардовци|црквата „Св. Троица“]] и основното училиште „Аврам Писевски“.
 
===Цркви===
*[[Црква „Св. Троица“ - Бардовци]]
 
== Самоуправа и политика ==
 
;Археолошки наоѓалишта<ref name="АрхеоКарта">{{АрхеоКарта|365}}</ref>
* [[Зад Воденицата (Бардовци)|Зад Воденицата]] — [[осамен народнаод]] од римско време
* [[Чешма (Бардовци)|Чешма]] — осамен народнаод од римско време
 
== Редовни настани ==
Личности родени во Бардовци:
 
* [[Тихомир Атанасов]] (1924-1945) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во [[НОВ]]
* [[Санде Бошковски]] (1925-1945) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во [[НОВ]]
* [[Ѓорѓи Николовски]] (1925-1945) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во [[НОВ]]
 
== Култура и спорт ==
* [[ФК Лепенец]], член на 3-тата[[Трета македонска фудбалска лига|Третата македонска лига]]. Клубот е оформен во 1964 година.
 
== Иселеништво ==
6.514

уредувања