Полимерни банкноти: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (илустрирање)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Obverse 10 Macedonian Denars Polymer Banknote 2018.png|мини|Лицето на македонски полимерни банкноти во вредност од 10 денари]]
'''Полимерните банкноти''' се [[Банкнота|банкноти]] направени од [[полимер]] од видот на биаксијално ориентиран [[полипропилен]]. Таквите белешкибанкноти вклучуваат многу безбедносни карактеристики кои не се достапни во хартиените банкноти, вклучувајќи ја и употребата на [[Метамеризам|метамерни мастила]]. ПолимерПолимерните банкнотитебанкноти траат значително подолго од хартиените белешки, предизвикувајќи намалување на влијанието врз животната средина и намалени трошоци за производство и замена.
 
Современите полимерни банкноти за првпат биле развиени од страна на Резервната банка на Австралија (РБА), Организацијата за научни и индустриски истражувања на Комонвелтот (ЦСИРО) и Универзитетот во Мелбурн. Прво биле издадени како валута во [[Австралија]] во текот на 1988 година, а во 1996 година Австралија веќе целосно се префрлила на полимерни банкноти.
 
Други земји кои целосно се префрлиле на полимерни банкноти се: [[Брунеи]], [[Малезија]], [[Канада]], [[Нов Зеланд]], [[Папуа Нова Гвинеја]], [[Романија]] и [[Виетнам]]. Најновите земји што вовеле полимерни банкноти во општ промет се: [[Обединетото Кралство]], [[Нигерија]], [[Зеленортски Острови]], [[Чиле]], [[Гамбија]], [[Никарагва]], [[Тринидад и Тобаго]], [[Малдиви]], [[Мавританија]], [[Боцвана]], [[Сао Томе]], [[Принсипе]] и [[Република Македонија]].
 
[[Категорија:Банкноти]]
6.514

уредувања