Рашка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 18 бајти ,  пред 11 месец
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: |Средниот век → |средниот век)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник Уредување од прилогот за Андроид
 
{{Историја на Србија}}
[[Слика:Serbia under Stefan Nemanja and Stefan the First-Crowned.jpg|мини|300px|Рашка во времето на [[Стефан Немања]] и [[Стефан Првовенчани]], околу [[1150]]-[[1220]].]]
'''Рашка''', историска српска земја и област во југозападна [[Србија]] кој името го добила според истоимената река. Рашка била значајна српска [[жупа]] во периодот на [[Среден век|средниот век]], а великиот жупан [[Стефан Немања]] успеал да ја направи Рашка најмоќна меѓу српските жупи, така преземајќи го приматот од [[Зета]]. Престолнина на Рашка бил градот [[Рас]], недалеку од денешен [[Нови Пазар]]. Од Рашка ќе се развие средновековното кралство Србија на чело со [[Немањиќи од Србија|династијата Немањиќ]].
 
Рашка првпат се споменува во [[1189]] година како ''Расција''. Оттогаш во западниот свет [[Срби]]те биле именувани како ''Расцијани'', ''Раицени'' или ''Раци''. Последниов термин преминал во навредливо [[Унгарија|унгарско]] име за Србите. Заради бројноста на Србите во [[Војводина]] и [[Славонија]], понекогаш за нив (особено за Војводина) се користел терминот ''Мала Рашка''.
70

уредувања