Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Додадени 3 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[[Слика:Amyntas III-161113.jpg|thumb|300px|МонетаДидрахма со ликот(статер) на Аминта III]]
 
'''Аминта III''' (или '''II'''), син на Архидеј и дедо на [[Александар Македонски]], бил крал на [[Античка Македонија]] од [[393 п.н.е|393]] (или 389) до [[369 п.н.е|369]] п.н.е.
376

уредувања