Разлика помеѓу преработките на „Папа Сикст IV“

Одземени 4 бајти ,  пред 11 година
Мала промена
с (Папа Сикстус IV преместена како Папа Сикстиј IV)
(Мала промена)
other = Сикстиј (појаснување)
}}
'''Папа СикстијСикст IV''' ([[лат.]] Sixtus PP. IV)([[21 јули]] [[1414]] - [[14 август]] [[1484]]) бил римски [[папа]] од [[9 август]] [[1471]] до [[14 август]] [[1484]]. Бил папа којшто работел за интересите на воето семејство. Тој назначил 5 свои роднини во кардинали, а уште десетмина поставил на високи црковни позиции. Неговите семејни амбиции довеле до сериозни конфликти со [[Фиренца]], [[Милано]] и [[Венеција]], кои постојано го следел подемот на семејството дела Ровере.
 
Во [[1482]] вовел норми со кои ги ограничи дејствијата на [[Шпанска инквизиција|инквизицијата во Шпанија]], подчинувајќи го нејзиниот основач [[Доминиканци|доминиканецот]] [[Томас Торквемада]].