Thief II: The Metal Age: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.408 бајти ,  пред 8 месеци
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Thief II“)
 
Нема опис на уредувањето
 
{{закосеннаслов}}
{{Infobox video game
| title = Крадец II: Металното доба<br />Thief II: The Metal Age
| image =
| caption =
| developer = [[Looking Glass Studios]]
| publisher = [[Eidos Interactive]]
| director = Стив Пирсол
| producer =
| designer = Тим Стелмах<br/>[[Ренди Смит (дизајнер на игри)|Ренди Смит]]
| programmer = Алекс Дуран<br/>Вилијам Фаркуар<br/>Пат Мекелхатон
| artist = Марк Лизот
| writer =
| composer = [[Ерис Бросиус]]
| series = ''[[Крадец (серијал)|Крадец]]''
| engine = [[Dark Engine]]
| platforms = [[Microsoft Windows]]
| released = [[Северна Америка|СА]]: 23 март 2000<br />[[Европа|ЕВ]]: 2000
| genre = [[Пукачка игра од прво лице]], [[Авантуристичка игра|Авантура]], [[Прикривачка игра|Прикривање]]
| modes = [[Самостојна видеоигра|Самостоен играч]]
}}
'''''Крадец II: Металното доба''''' (изворно: '''''Thief II: The Metal Age''''') - стелт[[Прикривачка игра|прикривачка]] [[видео игра]] од 2000 година, која ебила развиена од Looking Glass Studios и објавена е од Eidos Interactive . Како и неговиот претходник ''ThiefКрадец: The DarkТемниот Projectпроект'', играта го следи Гарет, мајсторски крадец кој што работи во и околу метрополата настимпанковската Стимпанкметропола наречена Градот. Играчот ја презема улогата на Герет додека го разоткрива заговор поврзан со нова религиозна секта. Гарет презема мисии како што се провални кражби и канцеларии, додека се обидува да избегне откривање од стражарите и автоматското обезбедување.
 
== Надворешни врски ==
* {{IMDb title|0244841}}
*{{moby game|id=/thief-ii-the-metal-age}}
 
'''''Thief II: The Metal Age''''' - стелт видео игра од 2000 година, која е развиена од Looking Glass Studios и објавена е од Eidos Interactive . Како и неговиот претходник ''Thief: The Dark Project'', играта го следи Гарет, мајсторски крадец кој што работи во и околу метрополата на Стимпанк наречена Градот. Играчот ја презема улогата на Герет додека го разоткрива заговор поврзан со нова религиозна секта. Гарет презема мисии како што се провални кражби и канцеларии, додека се обидува да избегне откривање од стражарите и автоматското обезбедување.
[[Категорија:Игри за Windows]]
[[Категорија:Видеоигри од САД]]
[[Категорија:Видеоигри со прикривање]]
[[Категорија:Акциско-авантуристички игри]]
[[Категорија:Видеоигри од 2000 година]]