Емпедокле: Разлика помеѓу преработките

Додадени 5 бајти ,  пред 8 месеци
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
}}
 
'''Емпедокле''' (490-430 година ппр. н. е.) бил старогрчки филозоф, научник, физиолог и верски учител. Бил жител на градот [[Агригент]], грчки град на [[Сицилија]], носел златен, лавров венец и бронзени сандали. Бил проучен исцелител и извонреден говорник; [[Аристотел]] го опишал „како татко на говорништвото“. {{PAGENAME}} бил најпознат по убедувањето дека сите материи се состојат од четири елементи - [[оган|огнот]], [[воздух]]от, [[земја]]та и [[вода]]та, кои ги спојуваат и ги раздвојуваат персонификуваните косимчки сили на [[љубов]]та и раздорот. Верувал во [[реинкарнација]]та и тврдел дека е божествено битие. Според преданието, умрел фрлајќи се во пламенот на [[Етна]], додека се обидувал да докаже дека ќе се врати како бог.
 
==Извор==