Петар Лавров: Разлика помеѓу преработките

Додадени 214 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Piotr Lavrovich Lavrov.jpg|мини|десно|200п|Петар Лавров]]
'''Петар Лаврович Лавров''' (на [[руски]]: ''Пётр Ла́врович Лавро́в''; [[Псевдоним|алиас]]: ''Миртов''; [[{{роден на|14 |јуни]] [[|1823]]}} - [[{{починал на|6 |февруари]] [[|1900]]}}) - бил рускиот социолог, филозоф и публицист. Идеолог на револуционерното народњаштво[[народништво]] во Русија. Приврзаник на субјективно-идеалистичкиот метод во [[социологија]]та.
 
== Животопис ==
По потекло Лавров е дворјанин. Добил образование во артилериското училиште во [[Санкт Петербург]]. Во 1860 година активно учествувал во литературните и јавни дејности и во студентското движење. Станува близок пријател со [[Николај Чернишевски]]. Член е на организацијата ''"[[Земја и волја]]"'' од 1862 година, а потоа и на партијата ''"Народна волја"''. По атентатот на Дмитриј Каракозов бил уапсен и испратен во прогонство. Таму тој го пишува најпознатото свое дело ''"Историски писма"'' (1868-69) <ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.revkom.com/biblioteka/utopiya/lavrov/lavrov.htm |title=Исторические письма |accessdate=2012-02-08 |archive-date=2008-12-27 |archive-url=https://web.archive.org/web/20081227212007/http://www.revkom.com/biblioteka/utopiya/lavrov/lavrov.htm |url-status=dead }}</ref>. Во 1870 година со помош на Герман Лопатин избегал во [[Пари]]з. Учествува во [[Париска комуна|Париската комуна]] од 1871 година. Потоа заминал во [[Лондон]], каде се запознава со [[Карл Маркс]] и [[Фридрих Енгелс]]. Од 1873 до 1877 година е уредник на списанието ''"Напред"''.
 
Во 1870 година со помош на Герман Лопатин избегал во [[Париз]]. Учествува во [[Париската комуна]] од 1871 година. Потоа заминал во [[Лондон]], каде се запознава со [[Карл Маркс]] и [[Фридрих Енгелс]]. Од 1873 до 1877 година е уредник на списанието „Напред“.
 
Умира на 6 февруари 1900 година во [[Париз]], каде е и погребан.
 
== Извори ==
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Лавров}}
[[Категорија:Руски писатели]]
[[Категорија:Руски социолози]]
[[Категорија:Руски револуционери]]
6.511

уредување