Билка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Parsley bush.jpg|thumb|250px|[[Магдонос]] - широкораспространета кујнска билка]]
'''Билка''', '''трева''' или '''тревка''' — [[растение]] кое се користи и цени заради неговите специфични особини како медицински својства, вкус, арома и сл.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://dictionary.reference.com/browse/herb |title=Dictionary.com |accessdate=2007-12-19 }}</ref>.
 
== Употреба ==
 
=== Кујнски тревки ===
Во кулинарството постои разлика помеѓу „тревка“ (лиснати зелени делови од растението), и [[зачин]], кој се добива од други делови на растението (како од [[семе|семките]], [[бобинка|бобинките]], [[кора]]та, [[корен|корењата]], [[плод]]овите, а понекогаш и суви листови). Кујнските тревки се разликуваат од [[зеленчук]]от по тоа што, како и зачините, тие се додаваат во [[храна|јадењата]] во мали количества, и служат за давање на [[вкус]], а не се содржина на самото јадење.
 
Некои кујнски тревки се [[грмушка|грмушки]] (како [[рузмарин]]от, ''Rosmarinus officinalis''), или пак [[дрво (растение)|дрва]] (како [[ловор]]от, ''Laurus nobilis'')&nbsp;– ова ги разликува од [[Билно растение|ботаничките билки]], кои по дефиниција не можат да бидат [[дрвенесто растение|дрвенести растенија]].
 
=== Верски билки ===
Тревките се користат и во [[религија]]та&nbsp;– како на пример во [[Христијанствохристијанство]]то ([[мирта]] (''Commiphora myrrha''), [[алетрис]] (''Aletris farinosa'') и [[темјан]] (''Boswellia'' spp)). Во [[Хиндуизам|Хиндуизмотхиндуизмот]] еден вид на [[босилек]] наречен „[[туласи]]“ се почитува како [[Хиндуизам|божица]] заради неговата лековита вредност уште од [[Ведски период|ведски]] времиња. Многу верници го одгледуваат ова растение во дворот.
 
== Ботанички билки ==
{{Главна|Билно растение}}
Во [[ботаника]]та, ''билка'' или ''билно растение'' се нарекува било кое недрвенесто растение, без разлика на неговата арома, вкус и други својства. Така, ботаниќкатаботаничката билка не може да биде дрвенесто растение како дрво или грмушка.
 
==Тревата како тема во уметноста и во популарната култура==
6.514

уредувања