Разлика помеѓу преработките на „Папа Григориј XII“

Мала промена
(Нова страница)
 
(Мала промена)
other = Григур (појаснување)
}}
'''Папа Григур XII''' ([[лат.]] Gregorius PP. XII)([[1325]]/[[1336|36]] - [[18 октомври]] [[1417]]) бил римски [[папа]] од [[30 ноември]] [[1406]] до [[18 октомври]] [[1417]]. Во моментот кога бил избран за папа имал околу 70 години. Тој ја вршел и функцијата на [[Цариградска патријаршија|цариградски птријарх]]. Работел многу [[ГолематаЗападната шизма]] конечно да заврши.
 
{{Папи}}