Разлика помеѓу преработките на „Новаци“

Додадени 798 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознака: Изворно уредување 2017
 
Селото, во основа, има полјоделска функција. Во селото има продавници и угостителски објекти.<ref name="енциклопедија" />
 
Во 1925 година во селото бил создаден државниот комбинат „Прогрес“, кој по [[Втора светска војна|Втората светска војна]] бил проширен со одземање на земја од селаните во Новаци, како и од селата [[Горно Агларци|Горно]] и [[Долно Агларци]], [[Добромири]] и [[Суводол (Битолско)|Суводол]].<ref name=":0" />
 
Селото има карактеристична [[полјоделство|полјоделска]] функција, поради тоа што неговото население се занимава главно со земјоделство (одгледување [[жито]]).
* [[Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Новаци|Црква „Рождество на Пресвета Богородица“]] — манастирска црква.
Во [[февруари]] [[2015]] година, за време на големата поплава предизвикана од излевањето на [[Црна Река]], [[Црква (градба)|црквата]] посветена на Пресвета Богородица била поплавена при што биле уништени [[Фреска|фреските]].<ref>„Црна го потопи и храмот „Пресвета Богородица“ во Пелагонија“, ''Дневник'', година XIX, број 5685, петок, 6 февруари 2015, стр. 17.</ref>
 
Во минатото во селото постоела уште една црква на местото на денешното старо училиште, за која мештаните кажуваат дека се водела како грчка.<ref name=":0" />
 
;Манастири