Разлика помеѓу преработките на „Изабел Едварсон“

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Isabel Edvardsson“)
 
Ознака: Изворно уредување 2017
 
[[Податотека:Deutscher_Fernsehpreis_2012_-_Isabel_Edvardsson.jpg|десно|мини| Изабел Едвардсон во октомври 2012 година]]
 
'''Изабел Емилија Едвардсон''' (р. {{родена на |22 |јуни |1982 година}}) <ref>[http://www.bunte.de/starprofile/i/isabel-edvardsson.html Birth date]</ref> е [[шведска]] танчерка.
[[Податотека:Deutscher_Fernsehpreis_2012_-_Isabel_Edvardsson.jpg|десно|мини| Изабел Едвардсон во октомври 2012 година]]
'''Изабел Емилија Едвардсон''' (родена на 22 јуни 1982 година) <ref>[http://www.bunte.de/starprofile/i/isabel-edvardsson.html Birth date]</ref> е шведска танчерка.
 
== РаниотРан живот ==
 
Изабел е родена во [[Гетеборг]] ( ''Гетеборг'' ).
 
== Кариера ==
Во 2007 година, таа танцувала со фудбалерот [[Џоване Елбер]] . Учествувала во ''Let's Dance'' на ТВ4 во 2011 година.
 
Во 2007 година, таа танцувала со фудбалерот [[Џоване Елбер]] . Учествувала во ''Let's Dance'' на ТВ4 во 2011 година.
Во Германија учествувала во ''[[Ајде да танцуваме (германска ТВ серија)|Ајде да танцуваме]]'' на [[Телевизија RTL|телевизијата РТЛ]] . Во 2010 година учествувала како судија во истото шоу.
 
Во Германија учествувала во ''[[Ајде да танцуваме (германска ТВ серија)|Ајде да танцуваме]]'' на [[Телевизија RTL|телевизијата РТЛ]] . Во 2010 година учествувала како судија во истото шоу.
 
== Личен живот ==
Од 2003-2014 година живеела во [[Брауншвајг]] во Германија, од 2014 година живее во Хамбург со нејзиниот сопруг, танчерот Маркус Вајс. Во 2017 година станала мајка на син.
 
Од 2003-2014 година живеела во [[Брауншвајг]] во Германија, од 2014 година живее во [[Хамбург]] со нејзиниот сопруг, танчерот Маркус Вајс. Во 2017 година станала мајка на син.
== Референци ==
 
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* {{Imdb име|2642619}}
* [http://www.isabeledvardsson.de/vita.html Нејзината танцувачка историја]
 
{{Нормативна контрола}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Едварсон, Изабел}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Луѓе од Гетеборг]]
[[Категорија:Луѓе од Брауншвајг]]
[[Категорија:Родени во 1982 година]]
[[Категорија:Шведски танчери]]