Разлика помеѓу преработките на „Хана Линдблад“

Одземени 499 бајти ,  пред 1 месец
с
Отповикани уредувањата на Ivka20 (разговор), враќајќи на последната преработка на ElenaSaveska
(Создадено преведувајќи ја страницата „Hanna Lindblad“)
с (Отповикани уредувањата на Ivka20 (разговор), враќајќи на последната преработка на ElenaSaveska)
Ознака: Отповикување
 
{{Infobox musical artist|name=Хана Линдблад|years_active=[[2000 in music|2000]]–до сега|inspirerat=|inspiratörer=|tidigare_medlemmar=|medlemmar=|associerade_akter=|skivbolag=|occupation=[[Singing|Singer]]|image=HannaLindblad.jpg|genre=[[Pop Music|Pop]], [[Musical Theatre]]|instrument=|birth_place=[[Motala]], [[Шведска]]|death_date=|birth_date={{birth date and age|1980|10|13|df=yes}}|alias=|caption=Линдблад на [[Melodifestivalen 2010]]|website=}}
[[Category:Articles with short description]]
[[Category:Short description is different from Wikidata]]
[[Category:Articles with hCards]]
[[Category:Infobox musical artist with missing or invalid Background field| ]]
'''Хана Линдблад''' (родена на 13 октомври 1980 година во Мотала ) е [[шведска]] [[Пеење|пејачка]] . <ref>{{Наведување|title=Hanna Lindblad - Manipulated (Official video)|url=https://www.youtube.com/watch?v=DhZ4B3vOCpY|language=en|access-date=2021-05-27}}</ref> Откако студирала музика во гимназијата Хамар во Сандвикен, Линдблад отишла во Балетакадемиен во [[Гетеборг]], од каде што дипломирала во 2000 година.
 
ХанаТаа била номинирана за Guldmasken за нејзината улога во „Saturday Night Fever“. Таа учествувала на второто полуфинале на Мелодифестивален 2010 во Сандвикен каде го освоила петтото место со нејзината песна ''Manipulated'' . Таа учествувала на четвртото полуфинале на Мелодифестивален 2012 со песната „Goosebumps“.
 
== Сценски продукции ==
* ''Doobidoo'' (2009)
* ''Мелодифестивален 2010 година''
* ''МелодифестивалМелодифестивален 2012 година''
 
== Друго ==
* ''Рапсодија во рок'' (2007)
 
== РеференциНаводи ==
 
 {{reflist}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Родени во 1980 година]]