Разлика помеѓу преработките на „Нина Зањани“

Одземени 76 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Nina Zanjani“)
 
Ознака: Изворно уредување 2017
[[Category:Articles with hCards]]
[[Category:Articles with hCards]]
 
'''''Нина'' Наср Зањани''' ( {{Lang-fa|نینا زنجانی}}; р. , {{родена на |1 |септември |1981}} годинаво {{родена во|Техеран}}) — [[Техераниран]], ско-[[Ираншведска]] ) е иранско-шведска актерка. Таа ги одиграла една од двете главни улоги во режисерското деби на [[Хелена Бергштром|на Хелена Бергстром]], '', Mind the Gap,'', како ќерката Јасмин. <ref>{{Наведени вести|url=http://www.dn.se/kultur-noje/filmrecensioner/se-upp-for-dararna-1.449474|title=Se upp för dårarna|last=Lindblad|first=Helena|date=16 February 2007|work=[[Dagens Nyheter]]|access-date=15 September 2010}}</ref>
[[Податотека:Nina_Zanjani_&_Joel_Hammar.jpg|мини|Нина Занјани и {{Меѓујазична врска|Joel Magnusson|sv}}]]
 
Кога Нина имала шести или седум години таа и нејзиното семејство се преселиле од Иран во Шведска. <ref name="auto">{{Наведена мрежна страница|url=http://webnews.textalk.com/angeredswebben/kandisar-fran-angeredsgymnasiet/skadespelerskan-nina-zanjani-fick-staende-ovationer-i-bamba|title=Skådespelerskan Nina Zanjani fick stående ovationer i bamba|accessdate=3 October 2015}}</ref> Таа пораснала во Грабо и живеела таму со родителите и братот. <ref name="auto" /> Кога имала 19-20 години, се населила во [[Стокхолм|Стокхолм за]] да ја следи својата кариера. <ref name="auto" />
[[Податотека:Nina_Zanjani_&_Joel_Hammar.jpg|мини|Нина Занјани и Јоел {{Меѓујазична врска|Joel Magnusson|sv}}Магнусон]]
 
Кога Нина имала шестишест или седум години таа и нејзиното семејство се преселиле од [[Иран]] во [[Шведска]]. <ref name="auto">{{Наведена мрежна страница|url=http://webnews.textalk.com/angeredswebben/kandisar-fran-angeredsgymnasiet/skadespelerskan-nina-zanjani-fick-staende-ovationer-i-bamba|title=Skådespelerskan Nina Zanjani fick stående ovationer i bamba|accessdate=3 October 2015}}</ref> Таа пораснала во Грабо и живеела таму со родителите и братот. <ref name="auto" /> Кога имала 19-20 години, се населила во [[Стокхолм|Стокхолм за]] да ја следи својата кариера. <ref name="auto" />
 
Зањани била ученичка во основното театарско училиште во Стокхолм (СЕТ) од 2001 до 2002 година и потоа отишла на Шведската национална академија за мимика и глума во 2007 година. Таа учествувала во сетот на Кралскиот драмски театар во Парти и Војзек, а ја играла Џози во познатиот сет на Железото на Рона Мунро на Бака театар во 2005 година.
 
== Кариера ==
Таа играла водечка улога со режисерското деби [[Хелена Бергштром|на Хелена Бергстром]] '', Mind the Gap,'' како ќерката по име Јасмин. Во ноември 2007 година, претставата ''Дон Карлос'' била премиерно изведена во Градскиот театар во Гетеборг, каде Зањани ја играше кралицата Елизабета. Таа, исто така, се појавила во ''Ноќен јавач'' од Бјорн Рунге во истиот театар, и во ''Натан Мудриот'' во Градскиот театар во Стокхолм и драматизацијата на [[Селма Лагерлеф|Селма Лагерлоф]] од СВТ, која била емитувана на 26 и 27 декември 2008 година.
 
Таа играла водечка улога со режисерското деби на [[Хелена Бергштром|на Хелена Бергстром]], '', Mind the Gap,'', како ќерката по име Јасмин. Во ноември 2007 година, претставата ''Дон Карлос'' била премиерно изведена во Градскиот театар во Гетеборг, каде Зањани ја играше кралицата Елизабета. Таа, исто така, се појавила во ''Ноќен јавач'' од Бјорн Рунге во истиот театар, и во ''Натан Мудриот'' во Градскиот театар во Стокхолм и драматизацијата на [[Селма Лагерлеф|Селма Лагерлоф]] од СВТ, која била емитувана на 26 и 27 декември 2008 година.
Зањани имала и главна улога во филмот на Јозеф Фарес ''Топки'' ( [[Шведски јазик|шведски]] : ''Farsan'' ), кој премиерно бил прикажан во февруари 2010 година. Таа, исто така, глумела во сите епизоди од втората шведска серија на Валандер, каде што ја играла улогата на полицајката Изабел Мелин, барем до Индриварен, каде што го завршува неговиот работен однос во полицијата во Истад.
 
Зањани имала и главна улога во филмот на Јозеф Фарес ''Топки'' ( [[Шведски јазик|шведски]] : ''Farsan'' ), кој премиерно бил прикажан во февруари 2010 година. Таа, исто така, глумела во сите епизоди од втората шведска серија на Валандер, каде што ја играла улогата на полицајката Изабел Мелин, барем до Индриварен, каде што го завршува неговиот работен однос во полицијата во Истад.
 
Таа дури била прикажана во краткиот филм ''Knullträdet'' .
 
Во есента 2010 година таа учествувала во изведбата на ''патувањето'' на Клара во Градскиот театар во Гетеборг каде глумела со главната улога на Клара. Критиката и славната Зањани покажуваат кон „театарскиот трилер“. Патувањето на Клара било преогласено за најдобра изведба на годината од театарските луѓе и освоила престижна награда во есента 2010 година.
 
== Театар ==
 
=== Улоги ===
 
{| class="wikitable" style="font-size: 95%;"
!година
| 2015 година
| Хеда Тесман
| ''Хеда Габлер''<br /><br /><br /><br /><nowiki></br></nowiki> <small>[[Хенрик Ибзен]]</small>
| Емил Графман
| Градски театар во Гетеборг
|}
 
== РеференциНаводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
* {{Imdb име|2331273}}
* {{Sfdb име}}
 
{{Нормативна контрола}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Зањани, Нина}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Родени во 1981 година]]
[[Категорија:Шведски глумци]]