Разлика помеѓу преработките на „Виножито (политичка партија)“

с
нема опис на уредувањето
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с
 
{{другизначења4|почитичкатаполитичката партија на Македонците во Грција|други значења|Виножито (појаснување)}}
{{Infobox political party
| country = Грција
[[Европски суд за човекови права|Европскиот суд за човекови права]] донесе пресуда според која Грчката влада е виновна за прекршување на [[Европска конвенција за човекови права|Европската конвенција за човекови права]] во однос на политичката партија. Судот и наложи на Грчката влада да и исплати на партијата компензација на износ од €35.000, кои организацијата Виножито ги искористи за повторно издавање на Букварот ([[Абецедар]]от) на [[македонски јазик]], направен од грчката влада уште во [[1925]] година, под притисок на Лигата на народите, кој беше успешно претставен во [[Солун]] и [[Атина]] кон крајот на [[2006]] година со голема поддршка на [[Македонци]]те од Егејска Македонија и голем број на грчки интелектуалци<ref>[http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61651.htm Country Reports on Human Rights Practices - 2005]</ref>.
 
== Резултати од избори ==
Во своето учество на изборите, Виножито ги покажала следниве резултати:
* Избори за европски парламент во [[1999]] година - 4.951 гласови или 0,08%.