Борка Велески: Разлика помеѓу преработките

Додадени 737 бајти ,  пред 7 месеци
мало дополнување со навод и додадени категории
с (Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед)
(мало дополнување со навод и додадени категории)
| националност =
}}
'''Борка Јованов Велески – Горанов''' ({{роден во|Прилеп}}, {{роден на|||1912}} - [[Мукос]], {{починал на|14|септември|1942}}) — македонски комунист, револуционер, борец за слобода на [[Македонија]] и учесник во [[НОБ]]. Бил прогласен за [[народен херој]] на [[20 декември]] [[1951]] година.<ref>„Народни херои од Македонија“, Наша книга, Скопје, 1973, стр. 81</ref>
 
== Помеѓу двете светски војни ==
Во текот на 1941 па до септември 1942 година Велески учествува во многу акции на партизаните. Како командант на прилепскиот [[Велешки партизански одред „Димитар Влахов“|одред „Димитар Влахов“]], во мај 1942 станува познат како Горанов.
 
Во непријателската офанзива од [[14 септември]] [[1942]] година, првата чета на [[Велешки партизански одред „Димитар Влахов“|одредот „Димитар Влахов“]], со која бил и Горанов, е опколена на планината [[Мукос]]. Јуначки се борат, пробивајќи се од обрачот. Во таа борба многу партизани гинат. Бранејќи ја отстапницата додека партизаните се пробиваат, Горанов паѓа смртно погоден од митралески рафал. Убиен е од страна на бугарската војска и полиција во месноста Сечење, на планината Мукос.<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Македонски историски речник|first=|last2=д-р Стојан Киселиновски и др.|first2=|publisher=ИНИ|year=2000|isbn=9989-624-46-1|location=Скопје|pages=99}}</ref>
 
== Наводи ==
[[Категорија:Македонски партизани]]
[[Категорија:Народни херои на Југославија од Македонија]]
[[Категорија:Жртви на бугарските фашисти]]
[[Категорија:Учесници во НОБ]]