Герда Алм: Разлика помеѓу преработките

Додадени 728 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
 
== Биографија ==
Герда Марија Алм родена во [[Вестерос]], [[Шведска]]. Студирала на [[Кралска академија на уметностите (Шведска)|Кралската шведска академија за уметност]] во Стокхолм (1889-91)<ref name=np>"Brevities". ''The News-Palladium'' (Benton Harbor, Michigan), June 18, 1935, p. 3.</ref> и подоцна студирала гравирање кај граверот Аксел Талберг (1896).<ref name=friedman>''The Friedman Collection: Artists of Chicago''. Spanierman Gallery, New York, 2002.</ref><ref name=swanson>Swanson, Mary Towley. ''Swedish Immigrant Artists’ Patronage System, 1880-1940'', 2004.</ref> Таа направила неколку патувања низ Европа за понатамошни студии во годините помеѓу 1892 и 1900 година.<ref name=friedman/><ref name=swanson/> Студирала на Академијата Колароси во Париз и патувала во Италија, Англија, Норвешка и Белгија.<ref name=friedman/><ref name=swanson/><ref name=richards>Richards, Agnes Gertrude. [https://www.jstor.org/stable/25587344 "The Romance of Restoring"]. ''Fine Arts Journal'' 33:5 (November 1915).</ref>
 
Заинтересирана за обновување на уметноста, таа тренирала за конзервација на уметност со Ф.К Сесиг во Алте Пинакотек во [[Минхен]].<ref name=richards/> Нејзината вештина и репутација биле такви што добила голем број важни нарачки, вклучително и реставрација на семејни портрети на шведската кралица Викторија.<ref name=richards/>
 
Во 1903 година, таа емигрирала во Соединетите Држави и зазела позиција како помошник реставратор во [[Метрополитен (музеј)|музејот Метрополитен]] во Њујорк.<ref name=richards/> Таа на крајот се населила во Чикаго, каде што работела како уметнички конзерватор за Институтот за уметност во Чикаго, како и за други уметнички институции и приватни колекционери, станувајќи еден од најдобрите конзерватори во нејзината посвоена земја.<ref name=np/><ref name=friedman/><ref name=swanson/> Таа продолжила да изложува свои слики на пејзажи, домашни ентериери и портрети на жени во импресионистички стил.<ref name=friedman/><ref name=swanson/>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
[[Категорија:Шведски сликари]]
[[Категорија:Починати во 1956 година]]