Разлика помеѓу преработките на „Боржоза“

Додадени 594 бајти ,  пред 2 месеци
→‎Личности: додадена личност
с (→‎Историја: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Историja → Историја)
(→‎Личности: додадена личност)
 
 
== Личности ==
Личности родени во Боржоза, односно Драгостин:
 
* [[Антон Великов|Антон Великов - Беломорски]] (1913-1975) — [[Македонија|македонски]] револуционер, новинар, публицист, член на [[Македонски литературен кружок|Македонскиот литературен кружок]] и член на [[Внатрешна македонска револуционерна организација (Обединета)|ВМРО (Обединета)]]
 
== Култура и спорт ==