Анја Персон: Разлика помеѓу преработките

Одземени 210 бајти ,  пред 5 месеци
поправка
с (Carshalton ја премести страницата Ања Парсон на Ања Персон)
(поправка)
[[Податотека:Anja_Paerson_Aspen.jpg|мини|Ања Парсон во Аспен во 2006 ]]
[[Податотека:Anjamonaco.jpg|мини|Ања Парсон во Монако во 2006 ]]
'''Ања Софија Тес Парсон''' ( {{Шаблон:МФА-sv|ˈânːja ˈpæ̌ːʂɔn}} ; родена на 25 април 1981 година) поранешна [[Алпско скијање|алпска скијачка]] од Шведска. Таа е златен олимписки медалист, има освоено седум златни медалји на Светските првенства и е двократен шампион во Светскиот куп во алпско скијање. Тука има освоено три златни медали на Светското првенство во 2007 година во нејзината родна Шведска. Таа има освоено вкупно 42 скијачки трки од Светскиот куп.
 
== Биографија ==
Парсон е родена во [[Умео|Умеа]], Шведска и има корени од [[Лапонци|Сами.]] Парсон била запознаена со скијачките трки од нејзината сестра Фрида, а сега ја тренира нејзиниот татко Андерс. Нејзината прва трка од Светскиот куп бил [[Велеслалом|велеслаломот]] во финалето на Светскиот куп во Кран-Монтана, Швајцарија (на 15 март 1998 година ). Таа се квалификувала за таа трка како нова јуниорска светска шампионка, но завршила само на 25-то место на последното место. Таа ја освоила својата прва трка од Светскиот куп, слалом на планината Мамут, Калифорнија, во декември 1998 година на 17-годишна возраст, и нејзиниот прв златен медал во Сент Антон, Австрија, во 2001 година . Таа го освоила сребрениот медал во велеслалом и бронзениот медал во слалом на Зимските олимписки игри 2002 година и додала злато во слалом плус уште два бронзени медали во спуст и во комбинација во Зимските олимписки игри 2006 година .
 
Парсон ја освоила генералната титула на Светскиот куп во алпско скијање во 2004 и 2005 година . Последната титула ја освоила со најмала разлика досега, само 3 поени пред нејзината жестока ривалка [[Јаница Костелиќ]] . Првично таа била специјалист за слалом и велеслалом, таа ги освоила своите први [[Супервелеслалом|трки во супер-Џи]] и [[спуст]] трка во март 2005 година во Сан Сикарио, Италија, за време на предолимписките натпревари. Вкупно, таа победила на 42 трки од Светскиот куп во сите пет дисциплини.
 
Парсон има освоено седум златни медали на Светското првенство во алпско скијање ФИС, во 2001 (слалом), 2003 (велеслалом), 2005 (велеслалом, супер-Г) и 2007 година (супер-Г, супер комбинација, спуст). Тие одат заедно со два сребрени и три бронзени медали на други настани во 2001, 2005, 2007 и 2011 година. Со нејзините три златни медали во 2007 година во Аре, Шведска, таа станала првата скијачка во историјата која освоила злата на Светското првенство во сите пет дисциплини.
Парсон има заработено вкупно 17 индивидуални медали на Светските првенства и Олимпијадата, надминувајќи го рекордот на Кристл Кранц во женско алпско скијање. Во машкото алпско скијање ова достигнување го победила само Кјетил Андре Аамод, со 20. По две разочарувачки сезони ( 2006/07 и 2007/08 каде што завршила на петтото и шестото место во генералниот куп), таа се врати на најдоброто место во сезоната 2008/09, завршувајќи трета во севкупниот куп.
 
На [[Зимски олимписки игри 2010|Зимските олимписки игри 2010 година]], додека се обидувала да ја брка евентуалната шампионка во спуст, Линдзи Вон од Соединетите Држави, Парсон изгубила рамнотежа на последниот скок пред целта, што резултирало со лет од 60 метри и последователен пад, без сепак да претрпи сериозна повреда. <ref>{{Наведени вести|url=https://www.reuters.com/article/idUSTRE61H07W20100218|title=Paerson soars in scary crash|last=Vignal|first=Patrick|date=18 February 2010|access-date=29 July 2013|agency=[[Reuters]]}}</ref> Таа се опоравила од падот и еден ден подоцна го освоила бронзениот медал во таа комбинација.
 
Со победата во спуст во март 2011 година, таа има победено најмалку една трка во десет последователни сезони од Светскиот куп, заостанувајќи ги само по Алберто Томба и Врени Шнајдер кои победиле на трки во единаесет последователни сезони од Светскиот куп, и изедначувајќи го просекот на Ренате Гетшл и [[Ингемар Стенмарк]] .
 
На 12 март 2012 година, Парсон официјално го објавила своето пензионирање и нејзиното последно натпреварување било финалето на Светското првенство во Шладминг претстојниот викенд. <ref>{{Наведени вести|url=http://www.fisalpine.com/news/anja-parson-announces-retirement,1794.html|title=Audi FIS Alpine Ski World Cup – Anja Pärson announces retirement|date=12 March 2012|access-date=29 July 2013|archive-url=https://web.archive.org/web/20120830050920/http://www.fisalpine.com/news/anja-parson-announces-retirement%2C1794.html|archive-date=30 August 2012|publisher=[[FIS Alpine Ski World Cup]]}}</ref>
 
Во 2014 година таа станала експертски коментатор за Виасат за време на [[Зимски олимписки игри 2014|Зимските олимписки игри 2014]] во [[Сочи]] .
 
Од 2015 година, Парсон работи како спортски експерт за телевизијата SverigesСверигес TelevisionТелевизион, покрај тоа што води компанија со нејзината сопруга. <ref name="gravid">{{Наведени вести|url=http://www.expressen.se/sport/anja-parson-gravid---visade-upp-sin-mage/|title=Anja Pärson gravid – visade upp sin mage|last=Sunnervik|first=Linus|date=16 January 2015|work=[[Expressen]]|access-date=18 January 2015|last2=Sporrong|first2=Olle|language=sv|trans-title=Anja Paerson is pregnant - showed off her belly}}</ref>
 
Парсон се натпреварувала во танцовото шоу за славни личности кое се викало Let's Dance 2017 а било емитувано на ТВ4 . <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.sydsvenskan.se/2017-01-13/anja-parson-till-lets-dance|title=Anja Pärson till "Let's dance"|accessdate=29 March 2017}}</ref>
 
== Личен живот ==
Атлетскиот клуб на Парсон е FjällvindenФјалвинден, TärnabyТарнаби, истиот на кој му припаѓаа [[Ингемар Стенмарк|скијачката легенда Ингемар Стенмарк]] и Стиг Странд.
 
Нејзината висина е 170&nbsp;cm <ref>{{Наведени вести|url=http://www.svd.se/sportspel/nyheter/artikel_274517.svd|title=The Swedish team for the 2006 Olympics|date=8 February 2006|archive-url=https://web.archive.org/web/20090213210259/http://www.svd.se/sportspel/nyheter/artikel_274517.svd|archive-date=13 February 2009|publisher=[[Svenska Dagbladet]]}}</ref> (5&nbsp;стапки 7 инчи). Во 2006 година и во 2007 година е наградена со златен медал „Свенска дагбладет“.
 
Откако живеела неколку години во [[Монако|Монако за]] време на нејзината спортска кариера, таа се вратила во Шведска и живеела во [[Умео|Умеа]] од 2012 година.
 
Во јуни 2012 година, Парсон објавила на Шведското радио програма ''SommarСомар'' дека таа е во врска со една жена, FilippaФилипа Радин, во изминатите пет години, и дека очекуваат дете заедно. Нивниот син, Елвис, е роден на 4 јули 2012 година. На 2 август 2014 година, Ања Парсон и Филипа се венчале во Умеа, Шведска. На венчавката служела поранешната лидерка на Шведската Социјалдемократска партија , Мона Салин. <ref>{{Наведени вести|url=http://www.aftonbladet.se/nyheter/article19307111.ab|title=Anja Pärson och Filippa Rådin har gift sig|last=Niklasson|first=Anette|date=2 August 2014|work=[[Aftonbladet]]|access-date=4 August 2014|last2=Emanuelsson|first2=Eric|language=sv|trans-title=Anja Paerson and Filippa Rådin get married}}</ref> Во јануари 2015 година, двојката објавила дека Парсон е бремена со нивното второ дете, <ref name="gravid">{{Наведени вести|url=http://www.expressen.se/sport/anja-parson-gravid---visade-upp-sin-mage/|title=Anja Pärson gravid – visade upp sin mage|last=Sunnervik|first=Linus|date=16 January 2015|work=[[Expressen]]|access-date=18 January 2015|last2=Sporrong|first2=Olle|language=sv|trans-title=Anja Paerson is pregnant - showed off her belly}}<cite class="citation news cs1" data-ve-ignore="true" id="CITEREFSunnervikSporrong2015">Sunnervik, Linus; Sporrong, Olle (16 January 2015). [http://www.expressen.se/sport/anja-parson-gravid---visade-upp-sin-mage/ "Anja Pärson gravid – visade upp sin mage"] &#x5B;Anja Paerson is pregnant - showed off her belly&#x5D;. ''[[Експресен|Expressen]]'' (in Swedish)<span class="reference-accessdate">. Retrieved <span class="nowrap">18 January</span> 2015</span>.</cite>
[[Category:CS1 Swedish-language sources (sv)]]</ref> момче по име Максимилијан кое е родено во мај 2015 година .<ref>{{Наведени вести|url=http://www.expressen.se/sport/anja-och-filippa-har-fatt-sitt-andra-barn/|title=Anja och Filippa har fått sitt andra barn|last=Friberg|first=Anna|date=27 May 2015|work=Expressen|access-date=19 December 2015|language=sv|trans-title=Anja and Filippa has received their second child}}</ref>
 
== Резултати од Светското првенство ==
! Севкупно
! Слалом
! Голем<br /><br /><br /><br /><nowiki></br></nowiki> слалом
! Супер-Г
! Надолнина
 
=== Наслови на сезоната ===
7 титули (вкупно 2, 3 [[Велеслалом|GS]], 1 [[Слалом|SL]], 1 [[Алпска комбинација|SC]] )
{| class="wikitable" style="text-align:center;"
! scope="col" |Сезона
 
=== Индивидуални трки ===
42 победи (6 [[Спуст|DH]], 4 [[Супервелеслалом|SG]], 11 [[Велеслалом|GS]], 18 [[Слалом|SL]], 3 [[Алпска комбинација|SC]] )
 
== Резултати од Светското првенство ==
!&nbsp;Возраст&nbsp;
!&nbsp;Слалом&nbsp;
!&nbsp;Голем&nbsp;<br /><br /><br /><br /><nowiki></br></nowiki>&nbsp;слалом&nbsp;
!Супер-Г
! Надолнина
!&nbsp;Возраст&nbsp;
!&nbsp;Слалом&nbsp;
!&nbsp;Голем<br /><br /><br /><br /><nowiki></br></nowiki>&nbsp;слалом&nbsp;
!Супер-Г
! Надолнина
 
== Референци ==
 {{Reflist}}
 
== Надворешни врски ==