Акцент во македонскиот јазик: Разлика помеѓу преработките

с
Отповикани уредувањата на 77.28.134.35 (разговор), враќајќи на последната преработка на Pta345MK
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Pup)
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отповикани уредувањата на 77.28.134.35 (разговор), враќајќи на последната преработка на Pta345MK)
Ознака: Отповикување
 
[[Податотека:Macedonian accent.svg|мини|Пример за третосложно акцентирање]]
'''Акцент''' ([[латински]]: ''accentus, потпевнување'') или '''нгласокнагласок''' — изделување на еден слог од збротзборот со помош на одредени фонетски средства како што се сила наиздишанатана издишаната водушнавоздушна струја, висина на тонот или квалитетот на гласот. Акцентот ги засега самогласките како гласови со најголема звучност и како основа на слогот.{{нав|Општа}} Во зависност од видот на изделената единица, било да е слог, збор или реченица, акцентот може да биде зборовен или ''слоговен'' и реченички или ''фразеолошки''. {{нав|Општа}}
 
==Општи одлики==