Разлика помеѓу преработките на „Васил Икономов“

Одземени 1.213 бајти ,  пред 2 месеци
Пренасочување кон Васил Апостолов Икономов
с (→‎Наводи: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}})
(Пренасочување кон Васил Апостолов Икономов)
Ознака: Ново пренасочување
 
#ПРЕНАСОЧУВАЊЕ [[Васил Апостолов Икономов]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
:''За македонскиот национален деец, видете [[Васил Апостолов Икономов]].''
'''Васил Икокомов''' бил [[Македонци|македонски]] [[поет]] и [[преведувач]].
 
== Животопис ==
Икономов е роден во [[Скопје]] на {{роден на|26|април|1945}} година. Починал во Скопје на [[7 мај]] [[1991]] година. Завршил високо образование. Работел во издавачката куќа „Мисла“ и во Домот на културата „Кочо Рацин“. Член на ДПМ од 1967 година. Автор е на книгите: Жерави в пламен (1967), Мртвите пешачат боси (1969), Над облаци друго сонце грее (1992).<ref>Македонски писатели/Macedonian writers, Душтво на писатели на Македонија, 204, стр.</ref>
 
==Наводи==
 
{{Биографија-никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Икономов, Васил}}
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Живи луѓе]]