Поледица: Разлика помеѓу преработките

Додадени 266 бајти ,  пред 10 месеци
поправки
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Поледица“)
 
(поправки)
[[Податотека:Black_ice_on_footway.jpg|десно|мини|150x150пкс| Поледица]]
'''Поледица'''<ref>{{ДРМЈ|поледица}}</ref><ref>{{ОДРМЈ|поледица}}</ref> - вид на [[Врнежи|ниски врнежи]] што се случуваат во текот на [[Зима|зимата]]. Се јавува кога мали ладни [[капка|капки]] [[вода]] паѓаат на [[Почва|земја]] или предмети чија [[Температура|температура е]] под 0 °C. По тој повод веднаш се замрзнуваат и се формира тенка [[Мраз|ледена]] кора. Мразот создава големи проблеми на [[Пат|патиштата]] ширум [[Свет|светот]] бидејќи го отежнува и честопати целосно оневозможува нормалниот [[сообраќај]].
 
== Поврзано ==
 
* [[Снег]]
* [[Дожд]]
* [[Виулица]]
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
== Литература ==
 
* Mastilo, Natalija (2005): ''Recnik savremene srpske geografske terminologije'', Geografski fakultet, Beograd.
* Дучиќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): ''Климатологија - практикум'', Географски факултет, Белград
 
== Надворешни врски ==
{{рв|Поледица}}
* [http://www.straightdope.com/mailbag/mblackice.html Is there really such a thing as black ice?], from the [[Straight Dope]] staff
 
[[Категорија:Метеорологија]]
[[Категорија:Category:Ниски врнежи]]