Филип Брајковски: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
(основна страна)
Ознаки: Изворно уредување 2017 Појаснителни врски
 
сНема опис на уредувањето
 
'''Филип Брајковски''' ({{роден|15|август|1924}} во {{Роден во|Беличица|Маврово|Гостиварско}}<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Македонски историски речник|first=|last2=д-р Стојан Киселиновски и др.|first2=|publisher=ИНИ|year=2000|isbn=9989-624-46-1|location=Скопје|pages=87}}</ref> — {{починат|||2001}} во {{Починат во|Скопје||}}) — [[Македонија|македонски]] партизан, учесник во [[Македонија во Втората светска војна|НОВ]] и политичар.<ref name=":1">{{Наведена книга|title=Личности од Македонија|first=Јован Павловски и други|publisher=МИ-АН|year=2002|isbn=9989-613-28-1|location=Скопје|pages=49}}</ref>
 
== Животопис ==
Станал член на [[СКОЈ]] од [[1941]] година, а на [[КПЈ]] од [[1942]] година. Функцијата член на Реонскиот комитет на КПЈ во [[Маврово]], ја извршувал во периодот [[1942]]-[[1943]] година. Од септември [[1943]] година, бил назначен за комесар на чета во [[Партизански баталјон „Мирче Ацев“|баталјонот „Мирче Ацев“]] и Н[[Народноослободителен партизански одред „Славеј“|ародноослободителниот партизански одред „Славеј“]]. Бил секретар на ОК - Дебар, се до [[Ослободување на Македонија во Втората светска војна|ослободувањето на Македонија]].<ref name=":0" /><ref name=":1" />
 
По ослободувањето, заземал повеќе партиски и управни функции. Бил пратеник во [[Собрание на Македонија|Собранието на СР Македонија]], во повеќе негови свикувања.<ref name=":0" /><ref name=":1" />
 
== Поврзано ==