Хоенварте: Разлика помеѓу преработките

Додадени 510 бајти ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Infobox German location → Инфокутија Место во Германија)
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
 
{{Инфокутија Место во Германија
|image_photo = Hohenwarte Preßwitzer Straße 5 Kirche mit Ausstattung, Grundstück und Einfriedung Bestandteil Denkmalensemble "Siedlung Hohenwarte".jpg
|image_photo =
|image_caption = Селската црква
|Wappen = Wappen Gemeinde Hohenwarte.png
|lat_deg = 50 |lat_min = 36 |lat_sec = 0
|lon_deg = 11 |lon_min = 28 |lon_sec = 59
|Bundesland = Thüringen
|Landkreis = Залфелд-Рудолштат
|Höhe = 253271
|Fläche = 6.2831
|Einwohner = 137
|Stand = 2006-12-31
|Kfz = SLF
|Gemeindeschlüssel = 16 0 73 035
|Bürgermeister = ХансМанфред ШулцДрилинг
|Partei = CDU
}}
 
'''Хоенварте''' ({{lang-de|Hohenwarte}}) — општина во округот [[Залфелд-Рудолштат]], во сојузната покраина [[Тирингија]], [[Германија]].
 
== Географија ==
 
Општината се наоѓа во Природниот парк Тириншки Шкрилни Планини-Горна Зале, на истоименото вештачко езеро.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Нормативна контрола}}
{{Ризница-ред|Hohenwarte}}
 
{{Градови во Залфелд-Рудолштат (округ)}}
{{Нормативна контрола}}
{{ЗалфелдРудолштат-никулец}}
 
[[Категорија:Залфелд-Рудолштат]]