Разлика помеѓу преработките на „Конквистадор“

Додадени 19 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: en:Conquistador
с (edna [)
с (Бот Додава: en:Conquistador)
'''Конквистадор''' или '''Конкистадор''' (шпан. ''Conquistador = Освојувач'') е назив на било кој војник, водач, истражувач или авантурист вклучен во освојувањето на [[Јужна Америка]] по откритието на Новиот свет од [[Кристофер Колумбо]] во 1492. година. Предводници на освојувањето на [[Мексико]] биле [[Хернан Кортез]] и [[Педро де Алварадо и Контрерас]]. [[Франциско Пизаро]] го предводел освојувањето на империјата на [[Инки]]те.
 
{{ист-никулец}}
 
[[ar:كونكيستدور]]
[[bs:Konkvistador]]
[[br:Konkistador]]
[[bg:Конкистадор]]
[[br:Konkistador]]
[[bs:Konkvistador]]
[[ca:Conquistador]]
[[da:Conquistador]]
[[de:Konquistador]]
[[eten:KonkistadooridConquistador]]
[[es:Conquistadores españoles]]
[[eo:Konkistadoro]]
[[es:Conquistadores españoles]]
[[et:Konkistadoorid]]
[[fa:کنکیستادور]]
[[fi:Konkistadori]]
[[fr:Conquistador]]
[[fy:Konkwistadore]]
[[he:קונקיסטאדור]]
[[ko:콘키스타도르]]
[[hr:Konkvistadori]]
[[iohu:ConquistadorKonkvisztádor]]
[[id:Conquistador]]
[[swio:Conquistador]]
[[is:Landvinningamaður]]
[[it:Conquistadores]]
[[ja:コンキスタドール]]
[[he:קונקיסטאדור]]
[[ko:콘키스타도르]]
[[sw:Conquistador]]
[[la:Conquisitatores Hispani]]
[[lt:Konkistadoras]]
[[hu:Konkvisztádor]]
[[nl:Conquistador (geschiedenis)]]
[[ja:コンキスタドール]]
[[no:Conquistador]]
[[nn:Conquistador]]
[[no:Conquistador]]
[[pl:Konkwista]]
[[pt:Conquistadores]]
[[simple:Conquistador]]
[[sr:Конкистадор]]
[[fi:Konkistadori]]
[[sv:Conquistador]]
[[sw:Conquistador]]
[[tr:Konkistador]]
[[uk:Конкістадор]]
58.155

уредувања