Разлика помеѓу преработките на „Хари Потер и Пламениот пехар“

Оставете ја вака статијава подоцна ќе ја направам!
с (Хари Потер и Пламениот пехар (книга) преместена како Хари Потер и Пламениот пехар: Такво е правилото! Како до сега не сум ја видел стра)
(Оставете ја вака статијава подоцна ќе ја направам!)
{{никулец}}
{{HPBooks
| image = [[Слика:Harry Potter and the Goblet of Fire.jpg|200px]]
| name = Harry Potter and the Goblet of Fire
| Author = [[J. K. Rowling]]
| Illustrator = Giles Greenfield (UK)<br />[[Mary GrandPré]] (US)
| Release date = [[8 јули]] [[2000]]
| Number in series = Четири
| Page Count =636 (Обединето Кралство)<br />734 (САД)
| Sales = ~ 66 милиони (на светско ниво)
| Dedicated to = "Peter Rowling, in memory of Mr Ridley and to Susan Sladden, who helped Harry out of his cupboard"
| Story timeline = [[Chronology of the Harry Potter stories|1942<br />1994–1995]]
| Preceded by = ''[[Harry Potter and the Prisoner of Azkaban]]''
| Followed by = ''[[Harry Potter and the Order of the Phoenix]]''
| Chapter Count = 37
}}
Летен распуст е и Хари наскоро ќе тргне во четврта година во училиштето за волшебништво „Хогвортс“. Тој ги брои дните: треба да се учат нови магии, да се игра квидич и да се истражува замокот. Но Хари треба да внимава, демнат неочекувани опасности.
 
{{Шаблон:Хари Потер}}