Разлика помеѓу преработките на „Еркер“

Нема измена во големината ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Во [[Република Македонија|Македонија]] постојат два типа на вакви прозорци - ''традиционален'' и ''класичен''. Традиционалните еркери ги среќаваме низ целата земја, а особено добри примероци има во [[Охрид]] и [[Струга]]. Класичните еркери пак, можат да се најдат во многу градови во државата, во помала или поголема мера. Добар пример за ваквите еркери е [[Ристиќева палата|Ристиќевата палата]] во [[Скопје]].
 
Овие прозорци се користат за довивањедобивање на [[оптичка илузија]] на поголем простор во собата, како и за зголемување на количеството на [[светлина]] во истата.
 
<gallery>