Разлика помеѓу преработките на „Еркер“

Додадени 8 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Еркер''' е тип на [[прозорец]] кој се издава од главниот [[ѕид]] од некоја куќа или зграда, сочинувајќи додатен простор на една соба. ЕкеротЕркерот по облик може да биде квадратен или [[многуаголник|повеќеаголен]]. Најкористените агли се 90°, 45° and 30°.
 
Во [[Република Македонија|Македонија]] постојат два типа на вакви прозорци - ''традиционален'' и ''класичен''. Традиционалните еркери ги среќаваме низ целата земја, а особено добри примероци има во [[Охрид]] и [[Струга]]. Класичните екериеркери пак, можат да се најдат во многу градови во државата, во помала или поголема мера. Добар пример за ваквите екериеркери е [[Ристиќева палата|Ристиќевата палата]] во [[Скопје]].
 
Овие прозорци се користат за довивање на [[оптичка илузија]] на поголем простор во собата, како и за зголемување на количеството на [[светлина]] во истата.
<gallery>
Image:Robevci.jpg|Традиционални еркери на [[Куќа на Робеви|куќата на Робеви]] во [[Охрид]]
Image:Ristikeva.jpg|Класични екериеркери на [[Ристиќева палата|Ристиќевата палата]] и околните згради (на десно) во [[Скопје]]
 
</gallery>