Разлика помеѓу преработките на „Еркер“

Додадени 333 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
'''Еркер''' е тип на [[прозорец]] кој се издава од главниот [[ѕид]] од некоја куќа или зграда, сочинувајќи додатен простор на една соба. Екерот по облик може да биде квадратен или [[многуаголник|повеќеаголен]]. Најкористените агли се 90, 45 and 30 degrees. Bay windows are often associated with [[Victorian]] [[architecture]]. They first achieved widespread popularity in the 1870s.
[[Image:Ristikeva.JPG|thumb|right|250px|Еркери на [[Ристиќева палата|Ристиќевата палата]] и околните згради (на десно) во [[Скопје]]]]
A '''bay window''' is a [[window]] space projecting outward from the main [[wall]]s of a building and forming a bay in a room, either square or [[polygonal]] in plan. The angles most commonly used are 90, 45 and 30 degrees. Bay windows are often associated with [[Victorian]] [[architecture]]. They first achieved widespread popularity in the 1870s.
 
The windows are commonly used to provide the [[illusion]] of a larger room, as well as to increase the flow of natural [[light]] indoors.
 
<gallery>
[[Image:Ristikeva.JPG|thumb|right|250px|Еркери на [[Ристиќева палата|Ристиќевата палата]] и околните згради (на десно) во [[Скопје]]]]
Image:Ristikeva.JPG|Еркери на [[Куќа на Робеви|куќата на Робеви]] во [[Охрид]]
</gallery>
==Видете исто така==
* [[ориел-прозорец]]
 
{{architecture-stub}}
 
 
 
[[Категорија:Прозорци]]
 
{{architecture-stub}}
[[bg:Еркер]]
[[en:Bay window]]